پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | درمان یبوست با عسل
امروز: ۱۳۹۹/۰۷/۰۸
مهمترین عناوین
زنبور.نت > زنبور درمانی > درمان یبوست با عسل

درمان یبوست با عسل

خاصیت ملین بودن عسل از دیر باز شناخته شده است و غیر قابل انکار است. کسانی که دارای یبوست هستند بهتر است به جای شکر سفید از عسل یا شکر خام استفاده نمایند. عسل یک ملین بوده و به مخاط روده آسیب نمی‌رساند. بنابراین می‌توان از سنین کودکی مورد استفاده قرار گیرد.

از طرف دیگر عسل مسهل ساده و سبکی است که نقش بسیار سازندهای در رفع یبوست ساده و کهنه دارد لوتینگر معتقد است که این حالت در‌مان مسهلی عسل که از سوی پزوهشگر دیگری به نام هیپوکرات تأیید گردیده است. جوش‌ها و بهم ریختگی معده را نیز بر طرف می‌سازد و سر انجام بر آن است که عسل یک ماده فراگیر و گرما بخش است.

به عقیده متخصصین رژیم درمانی کشورمان مصرف جوشانده سبوس گندم همراه با عسل بهترین دارو برای افراد مبتلا به یبوست است که هم سهل الهضم و هم سهلالتجزیه می‌باشد.

 سایر روشهای درمان

  • ۱۵ الی ۲۰ گرم شنبلیله را در یک لیتر آب دم کرده و صاف کرده آن را با ۲۵۰ گرم عسل مخلوط نموده و روزی سه فنجان قبل از غذا میل نمایید.
  • ۲۰ الی ۴۰ گرم میوه تازه آقطی (یاس کبود) را در یک لیتر آب یا شیر مخلوط کنید و ده دقیقه بجوشانید و پس از صاف کردن با ۲۵۰ گرم عسل شیرین نموده صبح ناشتا به فاصله نیم ساعت هر بار یک لیوان در دو یا سه مرحله از آن بنوشید.
  • خوردن شیر و عسل روزی دو لیوان علاوه بر خواص فوق العاده‌ای که دارد برای رفع یبوست هم بسیار نافع است و خوردن یک قاشق مربا‌خوری یا غذا‌خوری عسل هم بعد از هر وعده غذا برای جلوگیری از یبوست بسیار مؤ‌ثر می‌باشد.