امروز: ۱۳۹۸/۰۸/۲۹
مهمترین عناوین
زنبور.نت > دنیای زنبورداری > نژادها > زنبور عسل کارنیولان (A.m.carnica)

زنبور عسل کارنیولان (A.m.carnica)

زنبور عسل کارنیولان با نام علمی Apis Mellifera Carnica از زیرگونه‌های زنبور عسل معمولی است.

موطنش اتریش، کرواسی و تا اندازه ای هم مجارستان یعنی به طور کلی جنوب کوه های آلپ و شمال جزیره بالکان است و در دره دانوب پراکنده‌اند.

این نژاد قسمت اعظم زنبورهای آلمان غربی و اتریش و کرواسی و مجارستان را تشکیل می‌دهد. در سال‌های اخیر این نژاد پس از نژاد ایتالیایی به طور وسیعی در سطح جهان انتشار یافته است.

از نظر ظاهری شبیه زنبوران ایتالیایی است و رنگ موهای بدن این نژاد خاکستری متمایل به قهوه‌ای است. این زنبور موهای کوتاه و پرپشتی دارد و  بدن تیره رنگ، و در روی دومین و سومین حلقه‌های پشتی شکم لکه‌ها و گاهی نوار قهوه‌ای وجود دارد.

زنبورانی با جثه باریک و زبانی بلند (۶/۴ تا ۶/۸ میلی‌متر) دارند. ایندکس کوبیتال بزرگ ۲ تا ۵ و متوسط ۲/۴ تا ۳) می‌باشد. این نژاد آرام‌ترین نژاد زنبور عسل است،  این زنبورها بسیار آرام بوده و راحت روی قاب‌ها می‌نشینند و به ندرت نیش می‌زنند.

این زنبور معمولا کم بچه می‌دهد، غارت در این نژاد کم و مصرف بره موم بسیار ناچیز می‌باشد و در مقابل عسل فراوان تولید می‌کند، ضمن این‌که قادر است با هر نوع شرایط آب‌و‌هوایی خود را تطبیق دهد.

خاصیت خوب آنها این است که در اوایل بهار قدرت رشد زیادی دارند به طوری که خیلی زود قوی شده و از گل های درختان میوه مقدار زیادی عسل جمع می‌کنند، در صورتی که منبع گرده گل در اختیار داشته باشد نوزادان زیادی را تولید می‌کند. نسبت به بیماری‌های نوزادان زنبورعسل مقاومند.

این نژاد بهترین حس جهت‌یابی و کمترین اشتباه را در ورود به کندوهای بیگانه دارد. با آب و هوای مختلف خودشان را خوب تطابق می‌دهند. در پاییز جمعیت کلنی به سرعت کاهش می‌یابد. زمستان را با تعداد کمی زنبور و مقدار کمی غذا می‌گذراند.

زنبور عسل کارنیولان

(A.m.carnica)

طبقه بندی علمی

سلسله

جانوران

شاخه

بندپایان

رده

حشرات

راسته

بال غشائیان

خانواده

آپیده

جنس

آپیس

گونه

آپیس ملیفرا

زیر گونه

آپیس ملیفرا کارنیکا

اسم سه حرفی

آپیس ملیفرا کارنیکا

منبع

منبع

  • زنبورعسل و پرورش آن (شهرستانی، نعمت الله)
  • پرورش زنبور عسل (عبادی، رحیم)