مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
امروز: ۱۳۹۸/۰۳/۰۴
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > تولید سالانه بیش از ۲۰ تن عسل در نهاوند

تولید سالانه بیش از ۲۰ تن عسل در نهاوند

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند گفت: سالانه بیش از ۲۵۰ هزار کیلوگرم عسل مرغوب در نهاوند تولید می‌شود. وی افزود: شهرستان نهاوند به دلیل وجود منابع خدادادی جزو شهرستان‌های برتر غرب کشور برای پرورش زنبور با هدف تولید عسل مرغوب و ایجاد اشتغال پایدار در این بخش دارد.

وی با اشاره به فعالیت بیش از ۳۰ هزار کندو تولید عسل در نهاوند از تغذیه زنبورها در مزارع تولید دانه‌های روغنی خبر داد و افزود: وجود این مراکز سبب شده که سالانه بیش از ۲۵۵ تن عسل مرغوب از حدود ۳۰ هزار کندو تولید و علاوه بر مصرف داخل به خارج از استان همدان صادر می‌شود و موجبات ایجاد اشتغال برای ۵۰۰ نفر در این بخش را فراهم کرده است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند میانگین تولید عسل از هر کندو در کشور را ۱۰ تا ۱۲ کیلوگرم در سال عنوان کرد که این میزان در نهاوند ۱۴ تا ۱۶ کیلوگرم عسل از هر کندو است.

وی گفت: نهاوند جزو دومین شهر استان همدان از لحاظ تولید عسل از نظر کیلو و از نظر مرغوبیت و سالم بودن نیز مقام برتر استان را دارد.

ظفری به برگزاری دوره‌ها و کلاس‌های آموزشی ویژه زنبورداران نهاوند اشاره کرد و بیان کرد: در سال جاری بیش از ۳۰۰ نفر از زنبورداران در این کلاس‌ها شرکت کردند و با انواع بیماری‌های زنبور و راه‌های مقابله و مبارزه با آن آشنا شدند.

وی به یکی از مشکلات فراروی زنبورداران در نهاوند اشاره کرد و افزود: عدم استقبال زنبورداران برای بیمه کندوهای خود به مشکلی برای آن‌ها تبدیل شده است که در صورت بروز هر حادثه یا مشکل اعم از بیماری یا انواع خسارت‌های دیگر بیمه می‌تواند به عنوان بازوی کمکی و حمایتی آن‌ها وارد عمل شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان نهاوند در پایان سخنانش به علاقه‌مندی قشر تحصیل کرده و جوان نهاوند به پرورش زنبور اشاره کرد و گفت: جهاد کشاورزی آمادگی دارد تا متقاضیان پرورش زنبور را به روش‌های مختلف یاری کنند.