امروز: ۱۳۹۸/۰۶/۲۹
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > موفقیت زنبورداری با داشتن کلنی‌های باکیفیت

موفقیت زنبورداری با داشتن کلنی‌های باکیفیت

رییس اداره آموزش و ترویج جهاد کشاورزی سبزوار گفت: سبزوار رتبه پنجم تولید عسل استان را به خود اختصاص داده است.

کیانی مهر افزود: این شهرستان با داشتن ۴۰۰۰ کلنی و میانگین تولید ۱۵ کیلوگرم عسل از هر کندو، ۶۰ تن عسل تولید داشته است.

وی در ادامه افزود: در برخی کشورها با استفاده از اصلاح و پرورش ملکه توانسته‌اند میانگین تولید عسل را به ۳۰ کیلوگرم از هر کلنی برسانند این در حالیست که این رقم در شرایط اقلیمی خاص ایران کمتر است.

وی با بیان اینکه موفقیت در امر پرورش زنبورعسل مربوط به داشتن کلنی‌های با کیفیت بالاست، تصریح کرد: البته این امر به مدیریت کلنی‌ها، خصوصیات ملکه و پوشش گیاهی منطقه نیز بستگی دارد.

وی خاطرنشان کرد: بین فاکتورهای مذکور نقش ملکه مهمتر است چرا که ویژگیهای مهمی چون جمع آوری گرده، مقاومت به آفات و بیماری‌ها و…. از ملکه به نسل های بعد منتقل می‌شود.

رییس اداره آموزش وترویج جهاد کشاورزی سبزوار به برگزاری دوره مهارتی پرورش زنبورعسل به مدت ۷ روز با حضور۲۰ نفر در این شهرستان اشاره کرد.

وی بیان کرد : این دوره توسط اداره ی آموزش و ترویج با همکاری بخش خصوصی در راستای فراهم کردن بستر کارآفرینی، ایجاد اشتغال و تامین نیاز آموزشی برگزار شد.

کیانی مهر اهمیت پرورش زنبورعسل، پرورش ملکه صنعتی و نیمه صنعتی، آرایش کلنی های زنبورعسل و فراگیری علمی وتجربی در خصوص افزایش کمی وکیفی عسل را از جمله موارد آموزشی در این دوره برشمرد.

وی تاکید کرد: فراگیران علاوه بر آشنایی با مسائل علمی و عملی پرورش زنبورعسل‌، بسته‌های کمک آموزشی و گواهینامه پایان دوره دریافت می‌کنند.