امروز: ۱۳۹۸/۰۸/۲۷
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > وجود بیش از ۳۰ هزار کندو در سمنان

وجود بیش از ۳۰ هزار کندو در سمنان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان از وجود بیش از ۳۱ هزار و ۸۷۰ کلنی مدرن زنبور عسل در این استان خبر داد و گفت: سالانه بیش از ۱۹۱ تن عسل در استان سمنان تولید می‌شود.

شاه حسینی افزود: حدود ۴۰۰ زنبوردار در استان به امر زنبورداری مشغول هستند که از این تعداد ۴۱ زنبوردار با بیش از پنج هزار کلنی در شهرستان سمنان، ۹۴ زنبوردار با ۹ هزار و ۳۴۶ در دامغان، ۶۶ زنبور دارد با ببش از سه هزار کلنی در شهرستانهای گرمسار و آرادان، ۱۳۱ زنبوردار با هشت هزار و ۹۷۱ کلنی در مهدی‌شهر و ۶۸ زنبور دار با هشت هزار و ۷۵۷ در شهرستانهای شاهرود و میامی به امر زنبورداری اشتغال دارند.

وی اظهار داشت: بارندگی مناسب و به موقع و اثرات آن بر مراتع، حمل و نقل و استقرار کلنی‌ها در مناطق شهدخیز، مدیریت مطلوب زنبورستان از عوامل تاثیرگذار افزایش میانگین برداشت عسل در زنبورستان‌ها است و برآورد می‌شود در سالجاری هشت تا ۱۰ کیلوگرم عسل از هر کلنی برداشت شود.

شاه حسینی گفت: زنبورداران استان سمنان در قالب یک اتحادیه و پنج شرکت تعاونی زنبور‌دارای در این استان فعالیت دارند و شرکت تعاونی زنبور‌داران نهاده‌های مورد نیاز از قبیل موم، کندوی خالی، طبق و دیگر لوازم زنبور‌داری را تامین می‌کنند.

وی افزود: در بین زنبورداران استان سمنان افرادی نیز در پرورش ملکه بارور به صورت انبوه فعالیت دارند که در مقایسه با سایر استانها چشمگیر است و در سال جاری هفت هزار ملکه بارور تولیدی آنان بین زنبورداران این استان و سایر استان‌ها توزیع شده است.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان گفت: تسهیلات بانکی از محل طرح توسعه بخش کشاورزی برای این امر پیش‌بینی شده است و زنبورداران برای توسعه فعالیت می‌توانند از تسهیلات ارزان قیمت استفاده کنند.

برگزاری کلاس آموزشی و توجیهی نحوه مصرف دارو مبارزه با کنه واروا با همکاری اداره کل دامپزشکی و توزیع داروی رایگان در کنترل آلودگی زنبورستان‌ها نقش مهمی داشته است.

شاه حسینی گفت: امسال آمارگیری کلنی‌های زنبور عسل در استان سمنان همزمان با سراسر کشور از اول مهرماه شروع می‌شود و تا ششم مهرماه به اتمام می‌رسد و در قالب آن اطلاعات مربوط به زنبورداری در استان سمنان جمع‌آوری می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان اظهار داشت: نبود کارخانجات بسته بندی عسل و مشکل فروش عسل تولیدی، وجود عسل های تقلبی و با کیفیت پائین در بازار، ضعف بنیه مالی تشکل‌های زنبورداری استان و نبود نقدینگی مناسب برای خدمت رسانی، مشکلات استقرار کلنی‌ها در مجاورت باغ‌ها و مزارع، مهاجرت تعدادی زنبوردار از استانهای مجاور به استان سمنان از عمده مشکلات زنبورداران این استان است