مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > اقتصادی > عسل‌های چینی در بازار ایران

عسل‌های چینی در بازار ایران

با تولید سالانه ۶۰۰ تن عسل در استان کرمان وجود عسل‌های غیر طبیعی و بی‌کیفیت چینی در بازار ایران علاوه بر تلخ کردن کام مردم و به ویژه زنبوداران موجب بروز عفونت‌های روده‌ای و کبدی می‌شود.

اطراف میدان مشتاق کرمان پُر است از ازدحام آدم‌ها، آن قدر شلوغ که گاهی حتی جای سوزن انداختن هم نیست در بین این ازدحام و هیاهو صدای دستفروش‌ها هم قد علم می‌کند و زمین و زمان را در هم می‌کوبد.

افرادی بساطشان را پهن کرده‌اند، قوطی‌های کوچک و بزرگ عسل در چند ردیف جلویشان چیده شده است، قیمت را که سئوال می‌کنیم می‌گویند کیلویی ۱۵ هزار تومان، عسلش را مزه می‌کنیم، طعم شیرینش مزه قند را روی زبانمان زنده می‌کند.

با نارضایتی از طعم این عسل قصد رفتن داریم که دستفروشان دستمان را می‌گیرند و می‌گویند، بیا ۱۲ هزار تومان مال شما، با حرکت سر به او می‌فهمانیم که نمی‌خواهیم، باز هم پیله می‌کنند این بار قیمت را به مرز ۵ هزار تومان می‌رسانند، عسل ۱۵ هزار تومانی را چه راحت ۵ هزار تومان می‌دهد.

مسئله وقتی حاد می‌شود که مشخص می‌شود به غیر از نبود نظارت کافی بر روی عسل تقلبی داخلی حتی عسل چینی از مرزهای دریایی کشور هم به مقدار بسیار فراوانی وارد ایران می‌شود.

رئیسی سرحدی مدیرعامل اتحادیه زنبورداران ایران در این زمینه اظهار داشت: در بررسی‌های صورت گرفته در آزمایشگاه‌های دامی مشخص شد که آب استفاده شده برای تولید این عسل از پسماند کارخانجات صنایع نساجی کشور چین است که موجب عفونت‌های روده‌ای و کبدی می‌شود.

وی به هم‌وطنان توصیه کرد از خریداری اینگونه عسل‌ها که در برخی شهرها توسط دستفروش‌ها و در برخی از lمکان‌ها در مراکز خرید عرضه می‌شود، خودداری کنند.