مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > اقتصادی > فقدان توازن در واردات و بی توجهی به تولید داخلی

فقدان توازن در واردات و بی توجهی به تولید داخلی

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران گفت: با توجه به شرایطی که شاهدیم، احساس می‌شود، وزارت بازرگانی و گمرکات کشور بیشتر برای واردات نهادینه شده‌اند تا توسعه صادرات، در حالی که باید در این میان توازنی برقرار باشد.

این روند قطعا به نفع تولید داخلی نیست و در راستای محور فعالیت‌های امسال مبنی بر حمایت از کار و سرمایه ایرانی هم نخواهد بود.

رئیسی سرحدی  ادامه داد: به دلیل فشارهای خارجی تحمیل شده به کشور، بخش کشاورزی تنها بخشی است که هنوز مزیت رقابتی خود را حفظ کرده است و می‌توان به آن امیدوار بود، اما متأسفانه شاهدیم که به جای تلاش برای توسعه کمی و کیفی محصولات بخش و توسعه صادرات آن و کاهش هزینه‌های تولید، ساده‌ترین راه را انتخاب کرده و به واردات روی آورده‌ایم.

طرح هدفمندی یارانه‌ها، می‌تواند بسیار به اقتصاد کشور کمک نماید، به شرطی که رفتار و تصمیمات متولیان امر نیز هدفمند شود و کمی به خود سخت گیرند و همانقدر که برای صادرات قوانین دست و پا‌گیر وجود دارد، برای واردات نیز برای خود محدودیت‌هایی قرار دهند.

وی افزود: قطعا برای مصرف‌کننده داخلی در سال تولید و حمایت از کار و سرمایه ایرانی استفاده از کالای ایرانی دلپذیرتر از کالای بی‌کیفیت خارجی است، از طرفی تولید‌کنندگان ما نیز علیرغم تمام مشکلات فقط به دلیل غیرت ایرانی است که تا الان به تولید ادامه می‌دهند.