مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > اقتصادی > مدیریت مانعی برای افزایش قیمت ها در کشاورزی

مدیریت مانعی برای افزایش قیمت ها در کشاورزی

رئیسی در پاسخ به این سؤال که به نظر شما با اجرای هدفمندی یارانه‌ها چه اتفاقی در بخش تولید کشاورزی باید بیفتد و آیا باید انتظار افزایش بهره‌وری از محل هدفمند شدن یا‌رانه‌ها را داشته باشیم، گفت: در تمام جهان وقتی انرژی آزاد می‌شود به بخش کشاورزی یارانه تعلق می‌گیرد؛

زیرا این بخش تأمین‌کننده مواد غذایی کشور است و از اهمیت بالایی برخوردار است. در بخش کشاورزی وزارتخانه حمایت بسیار خوبی در زمینه آموزش و تأمین شیوه‌های نوین آبیاری و شیوه‌های نوین جلوگیری از هدر رفتن انرژی انجام داد و به ابتکارات زیادی در زمینه جلوگیری از هدر رفتن انرژی دست یافتیم.

وی افزود: حدود ۶۰ – ۵۰ سال با شیوه قدیمی در بخش کشاورزی کار کرده‌ایم و یکسال برای حمایت کافی نیست و باید برای تغییر شیوه‌های قدیمی زمان بیشتری گذاشته شود.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران اظهار کرد: به این بخش پس از اجرای طرح هدفمندی، یارانه تعلق گرفت ولی نه به مقدار لازم و فقط در حدی که بتوان به بازسازی و نوسازی واحدهای مرغداری پرداخت.

رئیسی گفت: شیب هدفمندی یارانه‌ها باید ملایم باشد تا این سیل بخش تولید را با خود نبرد، کشاورزی تابع شرایط آب و هوایی است مانند صنعت و خدمات نیست که اگر در مقطعی احساس شود که سود ندارد آن را تعطیل کنیم و بررسی کنیم که در آینده چه پیش خواهد آمد و بعد مجدد آغاز به کار کنیم.

وی افزود: در تحریم‌ها سایر بخش‌ها آسیب دیدند ولی با مدیریت جلوی ضربه و افزایش ناگهانی قیمت‌ها را گرفتیم و در مدیریت بحران در این بخش موفق عمل کردیم، ولی به هر حال توان ما اندازه‌ای دارد و باید حمایت بیشتری صورت پذیرد.

مدیرعامل اتحادیه زنبورداران تصریح کرد: اگر سوبسیدهایی که به واردات می‌دهند را به بخش تولید بدهند در این شرایط ما هم کمتر آسیب می‌بینیم، بخشی از جامعه مصرف کننده و خدمت گیرنده هستیم.

وی افزود: هزینه‌های حمل و نقل و کوچ زنبورداری بالا رفته، داروهای مفید در بخش زنبور عسل نیست. سال گذشته ۱۰ درصد قیمت تولیدات را افزایش دادیم در صورتی که در کالاهای مصرفی با ۴۰ درصد افزایش قیمت مواجه بودیم. ‌

این کارآفرین نمونه اظهار داشت: با توجه به این افزایش قیمت‌ها تولید یعنی شهامت، چون کشورمان را دوست داریم حتی با سود کم هم تولید می‌کنیم و همواره در حال مبارزه با مشکلات هستیم. زنبورداری جزء کار‌های زود بازده است، امنیت غذایی کشور به پرورش زنبور عسل وابسته است.