مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > اقتصادی > مصرف عسل در ایران دو برابر میانگین جهانی

مصرف عسل در ایران دو برابر میانگین جهانی

رییس بخش پژوهش‌های زنبور‌عسل موسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: ایرانی‌ها با میانگین مصرف عسل ۵۷۳ گرم در سال دو برابر میانگین جهانی عسل مصرف می‌کنند، در عین حال در مقایسه با کشورهای توسعه یافته که سالانه یک الی دو کیلو مصرف سرانه دارند وضعیت مطلوبی نداریم.

طهماسبی در گفتگو با خبرنگار پایگاه تخصصی علمی زنبور و در اولین جشنواره ملی علمی و ترویجی عسل و سلامت جامعه در کرج افزود: تعداد کلونی‌های مدرن کشور از ۸۵۰ هزار در سال ۵۶ به ۵ میلیون و صد هزار کلنی افزایش یافته است همچنین میزان کلنی‌های سنتی نیز با سیر ثابت حدود ۳۵۰ هزار کلنی است.

 وی تصریح کرد: اگر چه تولید عسل طی سال‌های گذشته روند صعودی داشته اما طی چند سال اخیر به دلیل شرایط اقلیمی با نوسان همراه بوده است.

وی اظهار داشت: اهداف برنامه چهارم در زمینه شاخص‌های تولید، کیفیت و صادرات عسل محقق نشد.

طهماسبی افزود: مصرف سرانه دنیا ۲۳۵ گرم در سال اما در کشور ما حدود ۶۰۰ گرم در سال است،اگر چه نسبت به دنیا وضعیت بهتری داریم اما نسبت به کشورهای توسعه یافته که سرانه مصرف آنها یک الی دو کیلوگرم در سال است وضعیت مطلوبی نداریم.

وی تاکید کرد: طبق برنامه چهارم توسعه قرار بود میزان صادرات به سه هزار تن افزایش یابد،اما بیشترین آمار صادرات ما در سال به ۲ هزار تن رسید.این در حالی است که طی سال‌های گذشته آمار ۵ هزار تن صادرات را نیز داشتیم.