مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > وقایع و رویدادها > اولین جشنواره عسل ورزقان

اولین جشنواره عسل ورزقان

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از برگزاری نخستین جشنواره عسل ورزقان در منطقه چیچکلو این شهرستان خبر داد.

به گزارش روابط عمومی سازمان جهادکشاورزی استان، مهندس غفور عبدالهی در گفتگو با خبرنگاران با بیان اینکه این جشنواره با هدف معرفی توانمندیهای پرورش زنبورعسل و فرآورده های آن و نیز شناساندن جاذبه های گردشگری چیچکلو و شهرستان ورزقان ساعت نه و نیم صبح ۲۹ مهر ماه سال جاری برگزار می شود گفت: آذربایجان شرقی رتبه دوم در تولید عسل کشور را داشته و بسیاری از شهرستانهای استان مانند ورزقان ، کلیبر، اسکو ، اهر، سراب، خداآفرین، مناطق ارسباران و قره داغ به زنبورداری و تولید عسل فعالیت دارند و می توان گفت آذربایجان شرقی ظرفیت های لازم برای کسب رتبه نخست تولید عسل کشور را داراست.

وی با اشاره به سرمایه گذاری های انجام گرفته در بخش عسل شهرستان ورزقان طی سال های اخیر تصریح کرد: ورزقان از توانمندی بالایی برای رشد و گسترش بخش دام بویژه صنعت زنبورداری برخوردار بوده و با توجه به وجود دشتهای گسترده و باغ گل و آب وهوای مناسب در این شهرستان و نیز مهاجر پذیر بودن زنبوردار از سایر شهرستانها و استانهای همجوار سابقه دیرینه ای در این صنعت دارد.

مهندس عبدالهی با بیان اینکه این جشنواره با مشارکت سازمان جهادکشاورزی آذربایجان شرقی توسط فرمانداری و مدیریت جهادکشاورزی شهرستان ورزقان برگزار می شود افزود : شهرستان ورزقان با تولید سالانه ۵۷۵ تن عسل ، ۶۷۵ نفر بهره بردار ، ۳۲هزارو ۵۵۸ کندوی مدرن و ۱۰ هزار و ۸۲۰ کندوی بومی توان بالقوه ای برای افزایش تولید عسل استان دارد.

گفتنی است عسل مهم‌ترین منبع مواد قندی شناخته با پانزده نوع قند همچون فروکتوز، گلوکز و ساکاروز است. عسل به لحاظ داشتن برخی مواد تخمیری در تبادلات غذایی و کمک به هضم غذا بالاترین مرتبه را در میان غذاها دارد، از این دسته مواد می‌توان به آمیلاز، اینورتاز، کاتالاز و پراکسیداز اشاره کرد. همچنین عسل دارای ویتامین‌های بسیاری از جمله ویتامین‌های B2 ،B5 ، B4، نیاسین، پریدوکسین و ویتامین‌های C ،K ،E ،A است.

عسل دارای انواع پروتئین، اسیدهای آمینه، اسیدهای آلی مثل اسید فرمیک و مشتقات کلروفیل و مقداری آنزیم و رایحه‌های معطر است.

املاح معدنی در عسل فراوانند؛ از جمله کلسیم، پتاسیم، سدیم، منگنز، آهن، کلر، فسفر، گوگرد و ید. شایان ذکر است فواید دارویی و درمانی در باب خواص درمانی عسل نکات بسیاری وجود دارد، از جمله می‌توان به موارد زیر اشاره کرد: عسل بادشکن است و برای معالجه قولنج روده تجویز می شود و در مسمومیت های غذایی، دستگاه گوارش را پاک می سازد.

سنگ های کلیه و مثانه را از بین می برد برای رفع کم اشتهایی مفید است و کلاً جریان خون را در بدن بهبود بخشیده و گرفتگی مویرگ ها را باز می کند و برای عروق بسیار مفید بوده و به عنوان التیام دهنده زخم و نگهدارنده پوست مورد تأیید قرار گرفته است.

برای جلوگیری از پوسیدگی دندان ، افزایش وزن کودکان، التیام عفونت ها و بیماری‌های پوستی، بیماری‌های گوارشی ، التهاب ریه، آسم ، ذات‌الریه، درمان بیماری‌های زنان و زایمان، بیماری‌های قلبی، بیماری‌های کلیوی و بیماری‌های اعصاب نقش به سزایی دارد.