مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > آزاد شدن پول بلوکه شده زنبورداران از صندوق ملی

آزاد شدن پول بلوکه شده زنبورداران از صندوق ملی

مدیرعامل اتحادیه پرورش‌دهندگان زنبورعسل یادآور شد: اختصاص یارانه به زنبورعسل یعنی اختصاص یارانه به بخش کشاورزی که این امر می‌تواند در امنیت غذایی مؤثر واقع شود.

سرحدی تأکید کرد: با سرمایه اندکی می‌توان کار زنبورداری را آغاز کرد و برای خانواده‌ای اشتغال ایجاد کرد، اما مشکلاتی چون نداشتن بیمه در شغل زنبورداری و مشکلات حمل و نقلی دیگر باعث شده است که رغبت به این شغل کم شود.

وی از کاهش تولید عسل در سال جاری به میزان ۴۰ هزار تن خبر داد و اظهار داشت: به‌دلیل گرمای شدید، خشکسالی و گردوغبار موجود، میزان تولید عسل در سال جاری به مقدار قابل توجهی کاهش می‌یابد.

سرحدی همچنین گفت: حدود پنج میلیون کندو در کشور وجود دارد که در سال جاری میزان تولید آنها به دو تا سه کیلوگرم رسیده است، بنابراین در بهترین شرایط ۲۰ هزار تن عسل در کشور تولید خواهد شد.

وی در ادامه از وجود مشکل این اتحادیه با صندوق ملی زنبورعسل خبر داد و افزود: سال گذشته دولت از محل هدفمندی یارانه‌ها ۱۵ میلیارد تومان به صنعت زنبورداری کمک کرد، اما از آنجا که صندوق ملی زنبورعسل سال گذشته تشکیل شد، این پول در صندوق باقی ماند و با وجود سهم ۴۸ درصدی دولت در این صندوق هنوز اعتباری به اتحادیه پرداخت نشده است.

این فعال صنعت زنبورداری در پایان خاطرنشان کرد: امید است وزیر جدید جهاد کشاورزی، پول بلوکه‌شده زنبورداران را از این صندوق آزاد کند.