مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > از بین رفتن یک سوم کلنی‌های زنبورعسل ر آمریکا به دلائل نامعلوم

از بین رفتن یک سوم کلنی‌های زنبورعسل ر آمریکا به دلائل نامعلوم

به نوشته نشریه لیبراسیون در اینترنت، در زمستان گذشته حدود یک سوم از کلنی‌های زنبور عسل به دلایل نامعلوم در آمریکا از بین رفته است.

کارشناسان همچنین نگران گرده‌افشانی گیاهان گلدار هستند که مرگ و میر بیش از حد زنبورهای عسل به دلایل ناشناخته، موجب این نگرانی شده است.

چند روز پس از گزارش وزارت کشاورزی آمریکا و سازمان حفظ محیط زیست آمریکا که به نابودی فزاینده جمعیت زنبورهای عسل در این کشور اشاره داشت، تحقیقی در این‌باره بر نگرانی کارشناسان افزود.

براساس این تحقیق، که وزارت کشاورزی آمریکا و موسسات تخصصی انجام داده‌اند، کلنی زنبورهای عسل در زمستان گذشته ۳۱/۱ درصد تنزل یافته است.

از سال ۲۰۰۷، همه ساله مقامات آمریکایی و موسسات بازرسان کندوهای آمریکا، با مشارکت زنبورداران دو بار نمونه‌های بزرگی از فعالیت زنبورداران و فرآیند پرورش زنبورهای عسل را بررسی می‌کنند.

جفری پتیس، ‌مدیر بخش تحقیقات کشاورزی وزارت کشاورزی آمریکا می‌گوید: “در سراسر آمریکا در ماه اکتبر و سپس ماه آوریل این بررسی انجام می‌شود که چه تعداد از کلنی‌ها در زمستان زنده مانده‌اند.”

حدود ۶۲۰۰ تولیدکننده که نماینده ۲۲/۹ درصد از تولید ۲میلیون و ۶۲۰هزار کلنی کل آمریکا هستند امسال مورد بررسی و سوال قرار گرفته‌اند که ۷۰ درصد آنها نابودی کلنی‌ها را بسیار قابل توجه اعلام کرده‌اند.

جفری پتیس، می‌گوید پیش از این، چنین بررسی‌هایی صورت نمی‌گرفت و براساس تجربه و برخی تماس‌ها با تولیدکنندگان بطورکلی میزان از بین رفتن کلنی‌ها بین ۱۰ تا ۲۰ درصد برآورد می‌شد اما بررسی کارشناسان نشان داد که از زمستان ۲۰۰۶/۲۰۰۷ تاکنون بطور میانگین ۳۰/۵ درصد کلنی‌های زنبور عسل بدون دلیل مشخصی در هر سال از بین رفته است.

جفری پتیس می‌افزاید: “این هشداری هم برای زنبورداران است و هم برای گرده‌افشانی محصولات کشاورزی. هزینه‌های گرده‌افشانی حدود دو برابر شده و قیمت زنبورهای عسل هم درحال افزایش است. اما اگر نتوان آن را فراهم کرد محصولات آسیب می‌بینند و قیمت محصولات کشاورزی افزایش می‌یابد و در نهایت تغذیه و زنجیره غذایی ما را به خطر می‌اندازد.”

ایالت کالیفرنیا بیش از دیگر ایالات آمریکا با این نابودی کلنی‌ها روبروست. این ایالت غربی آمریکا، تنها برای تولید محصول بادام خود به ۱/۵ تا ۱/۷ میلیون کلنی زنبور عسل نیاز دارد که ۶۰ درصد زنبورهای عسل پرورش یافته کل آمریکاست. وزارت کشاورزی آمریکا، نابودی ۳۰ درصدی کلنی‌ها را فاجعه‌ای برای تولید بادام می‌داند.

از طرفی آفات، بیماری‌ها و عوامل ژنتیکی، قرار گرفتن در معرض آفت‌کش‌ها و تغذیه نامناسب به این نابودی کمک کرده است.

به نظرآقای پتیس، استرس ناشی از کوچ در زمستان عامل مهمی در این نابودی است. همچنین به نظر کارشناسان، زمستان‌های سرد و خشک در مناطق تولیدکننده عمده زنبور عسل همچون داکوتای شمالی و جنوبی و نیویورک نقش مهمی در این زمینه دارد. در هر حال، مقامات وزارت کشاورزی آمریکا قصد دارند با همفکری با کشورهای اروپایی نظیر ایتالیا راهی برای حل این مسئله بیابند.