مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > ایران هشتمین تولیدکننده عسل

ایران هشتمین تولیدکننده عسل

معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: با همکاری اتحادیه زنبورداران در تلاش هستیم امسال زنبورداران بیمه شوند و مطالبات ۱۵ میلیارد تومانی آن‌ها از صندوق مادر تخصصی کشاورزی پرداخت شود.

رکنی اظهار کرد:‌ زنبورداران با مشکلاتی مانند بیمه مواجه هستند. از سوی دیگر نیز تأمین ۱۵ میلیارد تومان اعتبار آن‌ها در صندوق مادر تخصصی کشاورزی با مشکل مواجه شده که با پیگیری‌های وزارت جهاد کشاورزی و اتحادیه زنبورداران امسال این مشکلات حل می‌شود.

وی افزود: عسل یکی از مواد غذایی با ارزش ارگانیک در میان دیگر محصولات کشاورزی است که تنوع آب و هوایی و اقلیم‌های مختلف کشور به رشد و توسعه این محصول کمک کرده است.

معاون وزیر جهاد کشاورزی در امور دام گفت:‌ در حال حاضر حدود ۶۵ هزار زنبوردار در کشور فعالیت می‌کنند و سال گذشته ایران ۷۱ هزار تن عسل تولید کرد که ۹ برابر بیش از سال‌های ابتدایی انقلاب بود.

رکنی ادامه داد:‌ در جهان ۱.۶ میلیون تن عسل تولید می‌شود که ایران بعد از کشورهای چین‌، آرژانتین‌، ترکیه، اکراین، آمریکا، مکزیک و روسیه، هشتمین تولیدکننده این محصول در جهان است و پس از ایران نیز کشورهای هند و اتیوپی در رتبه‌های نهم و دهم قرار دارند.

وی با بیان این‌که ایران با یک درصد جمعیت جهان چهار درصد از عسل جهان را تولید می‌کند، اظهار کرد:‌ میانگین تولید سرانه عسل در ایران ۹۳۵ گرم و میانگین مصرف این محصول ۸۹۴ گرم است در حالی که میانگین مصرف سرانه جهانی ۲۲۵ گرم است.

به گفته معاون وزیر جهاد کشاورزی سرانه تولید عسل در هر کندو ۲۱ کیلوگرم در جهان است و ایران علیرغم این که در تولید عسل جایگاه هشتم دارد در تعداد کلنی‌ها چهارمین کشور جهان است که این نشان می‌دهد باید میزان بهره وری تولید عسل را افزایش دهد.