مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > بازنگری در استاندارد عسل

بازنگری در استاندارد عسل

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران ایران  در خصوص بازنگری در آئین نامه استاندارد عسل، اظهارداشت: هفته گذشته کار بازنگری و تدوین آئین نامه استاندارد عسل ایران با حضور نمایندگانی از اتحادیه زنبورداران، انجمن علمی زنبورعسل، موسسه تحقیقات زنبورعسل، سازمان غذا و دارو، سازمان دامپزشکی و سازمان استاندارد به اتمام رسید.

رئیسی سرحدی با بیان اینکه آئین نامه مذکور پس از یکسال و نیم نهایی شد، درعین حال گفت: تغییری در مفاد آئین نامه استاندارد عسل ایجاد نشد، اما باید الزامات اجرایی آن فراهم شود.

وی تصریح کرد: تولیدکنندگان باید براساس آئین نامه استاندارد عسل محصول عسل خود را تهیه کنند.

این فعال بخش کشاورزی با اشاره به اینکه طی سال‌های گذشته عدم شناسایی عسل‌های طبیعی از عسل‌های تقلبی موجب شده تا علاوه بر کاهش سرانه مصرف، مشکلات زیادی برای تولید کنندگان ایجاد شود، گفت: با اجرای این استاندارد در کشور کیفیت تولید عسل بالا رفته و سرانه مصرف این محصول نیزبه طور قابل توجهی افزایش خواهد یافت.

رئیسی افزود: اتحادیه‌ها می‌توانند برای نظارت بر عسل‌های تولیدی کشور نقش قابل توجهی ایفاء کنند.

بیماری نوزما در زنبورستان ها بیداد می کند

وی در ادامه به وجود بیماری نوزما در زنبورستان‌های کشور اشاره کرد و افزود: در حال حاضر بیماری نوزما در زنبورستان‌های کشور بیداد می‌کند اما متاسفانه به دلیل عدم وجود داروهای مناسب برای مبارزه با این بیماری ویروسی به تولیدکنندگان این بخش در کشور آسیب جدی وارد شده است.

رئیسی اضافه کرد: در حال حاضر تنها ۲ تا ۳ دارو برای مبارزه با بیماری های زنبورعسل در بازار وجود دارد که آنها هم با وجود گران بودن از کیفیت لازم جهت استفاده برخوردار نیستند.