مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > برآورد وجود بیش از ۵.۶ میلیون کلنی در کشور

برآورد وجود بیش از ۵.۶ میلیون کلنی در کشور

رئیس مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور گفت: بر اساس آمارهای سال ۹۱ حدود ۵.۶ میلیون کلنی زنبور عسل در کشور وجود دارد که در این میان رتبه چهارم دنیا از لحاظ تعداد کلنی متعلق به ایران است.

منصوری در هشتمین سمینار پژوهشی زنبور عسل در ایران افزود: از لحاظ تولید عسل، تولیدی برابر با ۷۱ هزار تن در دنیا را داریم که این مقدار در مقایسه جهانی با متوسط تولید هر کلنی فاصله‌ای اندک دارد.

وی تشریح کرد: برآوردها آمارها نشان می‌دهد از سال ۱۳۷۰ تا ۱۳۹۱ هم به لحاظ تعداد کلنی و هم به لحاظ تولد افزایش قابل توجهی در صنعت زنبورداری داشته ایم.

منصوری ادامه داد: افزایش تولید که یک منشأ آن به کارگیری از ملکه‌های اصلاح شده است و منشأ دیگر آن وابسته به شرایط طبیعت می‌باشد.

رئیس مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور یادآور شد: برگزاری سمینارها و همایش‌های علمی نقش مؤثری در اشاعه دستاوردهای تحقیقاتی در زمینه صنعت زنبورداری دارد.

وی اظهار داشت: اصلاح نژاد زنبور عسل با هدف تولید ملکه‌های اصلاح شده از سال ۱۳۷۲ آغاز و هم اینک بعد از گذشت ۱۵ سال نسل دوازده ام از هسته اولیه تشکیل شده است.

منصوری تأکید کرد: تولید عسل و رفتار زنبور عسل، زمستانگذرانی و همینطور مقاومت به کنه واروا از جمله نکات مورد توجه محققان بوده و خوشبختانه پیشرفت‌های قابل توجهی هم در این زمینه حاصل شده است.