مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > برداشت عسل بهاره در اردبیل آغاز شد

برداشت عسل بهاره در اردبیل آغاز شد

برداشت عسل بهاره از کندوهای مدرن وسنتی استان اردبیل آغاز شد.

عسل سبلان در بازار مصرف عسل سبلان به علت تنوع پوشش گیاهی و گل‌هایی مثل گون ،آویشن و بابونه موجود در دامنه سبلان از ویژگی‌های خاصی برخوردار است.

مدیرکل سازمان جهاد کشاورزی اردبیل گفت : این استان از میان ۳۲ استان کشور رتبه سوم را درزمینه تولید عسل دارد و۱۳درصد عسل تولیدی کشور از زنبورستانهای این استان استحصال می‌شود.

عبد ایمانی گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال بیش از ۴هزار و۵۰۰تن عسل در استان اردبیل تولید شود که در مقایسه با پارسال ۲۰درصد افزایش دارد.

وی افزود: اردبیل پارسال در استحصال عسل از هر کندو با متوسط برداشت ۲۱ کیلوگرم در رتبه اول کشوری قرار گرفت که امسال نیز این استان موفق به حفظ این رکورد شده است.

از تعداد ۱۱۸هزار و۹۰۰ کندوی عسل در استان ۱۱۴ هزار کندوی پیشرفته و۴ هزار و۹۰۰ کندوی بومی وجود دارد.

از هرکندوی بومی در استان ۷ کیلوگرم و از هر کندوی پیشرفته بیش از ۱۸ کیلوگرم عسل استحصال می‌شود.

بیش از ۳ هزار نفر در اردبیل در این حرفه فعالیت می کنند که از این تعداد ۲ هزار و ۵۰۰ نفر زنبوردار هستند.

امسال برای حمایت از زنبورداران ،زنبورداری به عنوان شغل محسوب شده و از سوی دولت تحت حمایت بیمه قرار گرفته است وتسهیلات بانکی تا مرز ۳۰۰میلیون ریال در اختیار متقاضیان این حرفه قرار می گیرد.

استان اردبیل پارسال به ارزش ۱۳میلیون دلار به کشورهای آسیای میانه و قفقاز عسل صادر کرده است .

توجه کافی به کیفیت ، بهداشت و صنایع وکارخانه های بسته بندی ،جلوگیری ازتوزیع شهدهای تقلبی در بازار از سوی افراد سود جو و برپا شدن نمایشگاه های بین المللی در استان برای معرفی مطلوب عسل سبلان از جمله مواردی است که باعث رونق بازار عسل وزمینه بیشتر صادرات آن به کشورهای مختلف خواهد شد.