مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > تأثیر مستقیم گرده‌افشانی بر ۳۰ درصد محصولات کشاورزی

تأثیر مستقیم گرده‌افشانی بر ۳۰ درصد محصولات کشاورزی

گرده‌افشانی بر حدود ۳۰ درصد از محصولات کشاورزی تأثیر مستقیم دارد.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور با اعلام این مطلب گفت: این صندوق که از اواخر سال گذشته تشکیل شد، دارای ۱۲۰ عضو است که باید به ۲۰۰ تشکل موجود زنبورداری برسد.

بهزاد بانکی پور افزود: تاکنون حدود یک میلیارد تومان تسهیلات به زنبورداران اعطاء شده است.

وی خاطرنشان کرد: این تسهیلات با نرخ چهار درصد و به‌صورت هفت‌ماهه در اختیار تعاونی‌های زنبورداری قرار گرفته است.

بانکی پور ادامه داد: این صندوق تلاش دارد تا با اجرایی شدن طرح انتزاع بتواند در تثبیت قیمت‌ها و تنظیم بازار نهاده‌ها و محصولات کشاورزی تأثیرگذار باشد.

بانکی پور تصریح کرد: بخشی از آورده صندوق حمایت از توسعه زنبورداری کشور مانند سایر صندوق‌های غیردولتی شامل ۴۸ درصد سهم دولت و ۵۲ درصد سهم بهره‌بردار است.

مدیرعامل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور میزان سرمایه صندوق را ۳.۵ میلیارد تومان برشمرد و یادآور شد: در آینده‌ای نزدیک با به عضویت درآمدن سایر تشکل‌های زنبورداری، پیش‌بینی می‌شود که سرمایه صندوق به پنج میلیارد تومان برسد.

بانکی پور درباره برنامه‌های این صندوق تأکید کرد: از آنجایی که عسل از محصولاتی محسوب می‌شود که ممکن است تقلبات بسیاری در آن باشد، به‌دنبال برنامه‌ای هستیم که بتوانیم برای مصرف‌کننده نوع عسل‌های تقلبی را مشخص کنیم.

وی اظهار داشت: با استفاده از روش‌هایی می‌توان عسل مرغوب را از سایر عسل‌ها تشخیص داد.

بانکی پور سامانه نهاده‌های تولید را از دیگر برنامه‌های این صندوق برشمرد و گفت: باید تلاش کنیم هزینه‌های تولید در این صنعت را کاهش دهیم تا میزان مصرف افزایش پیدا کند.

بانکی پور در ادامه افزود: ارتقاء جایگاه صنعت زنبورداری از دیگر برنامه‌هایی است که در درازمدت مدنظر داریم.

این فعال بخش خصوصی خاطرنشان کرد: گرده‌افشانی زنبورعسل تأثیر مستقیمی با افزایش تولید در محصولات کشاورزی دارد که بر اساس بررسی‌های انجام‌شده، گرده‌افشانی برای حدود ۳۰ درصد محصولات کشاورزی به‌صورت مستقیم تأثیر دارد.