پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | تاسیس صندوق زنبورداری عاملی برای رونق یافتن زنبورداری
امروز: ۱۳۹۹/۰۹/۱۴
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > عمومی > تاسیس صندوق زنبورداری عاملی برای رونق یافتن زنبورداری

تاسیس صندوق زنبورداری عاملی برای رونق یافتن زنبورداری

مدیر امور طیور سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی از اختصاص ۶ میلیارد و ۸۵۰ میلیون ریال تسهیلات کم بهره چهار درصد به زنبورداران از طریق شرکت‌های تعاونی زنبورداران استان به عنوان اولین دریافت کنندگان تسهیلات صندوق تخصصی حمایت از توسعه صنعت زنبورداری در سطح کشور خبر داد.

‌‌بهروزین، با بیان اینکه با تشکیل صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور، این صنعت در آذربایجان شرقی رونق روزافزون می‌گیرد افزود: صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور به عنوان پنجمین صندوق ملی در بخش کشاورزی و ششمین صندوق تخصصی در بخش زنبورداری‌، تشکیل یافته و این صندوق در پی رفع مشکلات اعضاء و حمایت از زنبورداران در سراسر کشور می‌باشد.

وی با بیان اینکه هم اکنون صنعت زنبوردرای با مشکل تامین اعتبارات مالی مواجه است که با ایجاد صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری بخش عمده این مشکلات برطرف خواهد شد افزود: کمبود اعتبارات مالی صنعت زنبورداری موجب شده که زنبورداران تمام مدت با مشکلات ناشی از تغییرات آب و هوایی، سرما و گرما، پدیده ریزگردها و بیماری‌ها مواجه شوند.

بهروزین با بیان این که بخش زنبورعسل از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است گفت: این بخش باید از لحاظ تامین مالی مورد توجه و حمایت مستمر مسئولان و فعالان قرار گیرد.

مدیر امور طیور سازمان تعداد زنبورداران آذربایجان شرقی را قریب ۱۱ هزار نفر عنوان کرد و اظهارداشت: جامعه زنبورداری استان باید در قالب انجمن‌های علمی و تشکل‌های زنبورداری، تعاونی‌ها و اتحادیه‌ها ساماندهی شود که تاکنون نیز اقدامات خوبی در سیر تحول صنعت زنبورداری آذربایجان شرقی صورت گرفته است.

وی با بیان اینکه معاونت بهبود تولیدات دامی به عنوان خدمتگذار پیگیر رفع مشکلات زنبورداران استان از طریق مسئولین ذیربط در قالب دریافت تسهیلاتی همچون ارایه شکر به زنبورداران است، اما به طور حتم تمامی این اقدامات در رفع مشکلات عمده این بخش موثر نبوده است افزود: تفاوت صندوق حمایت از صنعت زنبورداری با سایر صندوق‌ها در پراکنش گسترده و فراگیری در سطح استان های کشور است که امیدواریم با افزایش اعضاء سرمایه این بخش نیز رشد قابل توجهی داشته باشد.

بهروزین با بیان اینکه صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری تنها به جامعه زنبورداران تعلق ندارد بلکه صنایع جانبی و مرتبط نیز از اعضای این صندوق خواهند بود گفت: متقاضیان و شرکت‌های تعاونی زنبوردارنی که متقاضی عضویت دراین صندوق هستند باید با تکمیل پرونده و سهم ۳۶ درصدی خود برای عضویت در صندوق حمایت از توسعه صنعت زنبورداری کشور اقدام کنند.

مدیر امور طیور سازمان با بیان اینکه پرداخت تسهیلات و تامین نیازهای مالی یکی از مولفه‌های کوچک این صندوق می‌باشد افزود: بخش های تولیدی می توانند از ظرفیت‌های این صندوق به طور کامل بهره مند شوند.

وی با بیان اینکه هدف اصلی تشکیل صندوق تخصصی صنعت زنبورداری کشور، استقرار و توسعه کامل زنجیره تولید در صنعت زنبورداری کشور است که باید تهیه و اجرا شود اظهارداشت: بنابراین استقرار کامل زنجیره تولید از صفر تا ۱۰۰ باید مورد توجه قرار گیرد تا با کمک این صندوق‌ها چرخه تولید ارتقاء یابد.