مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > تفاهم‌نامه برای حمایت از کوچ زنبورداران

تفاهم‌نامه برای حمایت از کوچ زنبورداران

سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی برای حمایت از کوچ زنبورها به‌زودی با اداره‌کل منابع طبیعی کشور تفاهم‌نامه‌ای به امضاء می‌رسانند.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی در حاشیه هشتمین سمینار پژوهشی زنبور عسل ایران در مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور با اعلام این خبر گفت: برای پشتیبانی مناسب از زنبورداران کشور، هشتیمن سمینار پژوهشی زنبور عسل ایران برگزار شد و تولید علم پیرامون بخش زنبور عسل، ایجاد دستورات اجرایی، ارائه عملکرد محققان در این همایش دو روزه انجام شد.

رکنی اظهار امیدواری کرد که از دستاوردهای تحقیقاتی فعالان و علاقه‌مندان بخش زنبورداری در صنعت زنبور عسل کشور بهره گیریم.

وی افزود: در صنعت زنبورداری، تولید عسل تنها یک بعد و شاخه‌ای فرعی به حساب می‌آید و مهم‌تر از آن، افزایش عملکرد محصولات زراعی و باغی به‌وسیله زنبور عسل است که خوشبخاته این موضوع در بین زارعان و باغداران در حال گسترش است.

معاون امور دام وزارت جهاد کشاورزی خاطرنشان کرد: به‌دنبال آن هستیم که با امضای تفاهم‌نامه‌ای با اداره‌کل منابع طبیعی کشور، کوچ زنبورداران را برای استقرار مورد حمایت قرار دهیم.

رکنی ادامه داد: با کوچی که زنبورداران انجام می‌دهند، می‌توانند بازده محصول خود را افزایش و با زادآوری که انجام می‌شود، مراتع را نیز گسترش دهد.

وی درباره گرد و غبار موجود در مناطق غربی و جنوبی کشور و تأثیر آن بر صنعت زنبورداری کشور تصریح کرد: امید می‌رود که زنبورداران با ابتکار عمل خود، این آسیب‌پذیری که از نشستن گرد و غبار بر روی گیاهان حاصل می‌شود، کاهش دهند. محققان ما نیز در این زمینه در حال مطالعه هستند تا آسیب‌های موجود را کاهش دهند.