پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | راه کارهایی برای زنبورداران صنعتی
امروز: ۱۳۹۹/۰۹/۱۳
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > عمومی > راه کارهایی برای زنبورداران صنعتی

راه کارهایی برای زنبورداران صنعتی

یکی از موهبت‌های الهی که ایران از آن بی‌نصیب نمانده تولید عسل است. کشورمان به‌دلیل تنوع شرایط آب و هوایی در گوشه و کنار، بهترین گزینه برای تولید این محصول ارزیابی شده است.

فعالان عرصه زنبورداری و تولیدکنندگان عسل همواره سعی بر برطرف کردن معایب و مشکلات موجود در این صنعت را دارند. به‌طوری‌که با رویکرد حمایت از تولیدات ایرانی، با ورود عسل‌های خارجی مخالفت کرده و خواستار قطع و جلوگیری از این پدیده شده‌اند.

انجمن ملی زنبورداران و تولیدکنندگان عسل در اردبیل که به ابتکار اتاق بازرگانی، صنایع و معادن و کشاورزی اردبیل، سازمان جهاد کشاورزی اردبیل و جمعی از فعالان این رشته تشکیل شد، موضوعات، چالش‌ها و مشکلات بر سر راه تولید عسل و زنبورداری را مورد بررسی قرار داده‌اند و در پی بهبود وضعیت این صنعت هستند.

این گروه با عنایت به شعار سال جاری از هر حرکت و تلاشی که منجر به افزایش تولید، سرمایه‌گذاری و اشتغال باشد به‌صورت جدی حمایت می‌کنند، چراکه برای تحقق نظر مقام معظم رهبری و خدمت به کشور نباید از هیچ تلاشی دریغ کرد و باید مصمم بود تا چرخ واحدهای تولیدی به حرکت درآورده شود و راهی برای برون‌رفت از تنگناهای تولید موجود برنامه‌ها و راهکارهای علمی و عملی ارائه شود.

در هر حال ساختار تشکیل این انجمن جای تقدیر دارد. چرا که انجام در بین تولیدکنندگان بخش خصوصی و دولتی خود گام بزرگی برای ارتقاء و بهبود تولید است.

این حرکت به‌موقع جهت تقویت صنعت زنبورداری و تولید عسل کاملاً به جا و منطقی است، ولی تنها جای این سؤال باقی می‌ماند که آیا تشکیل یک انجمن ملی با حضور مقامات یک استان کافی است؟ آیا حضور رئیس و یا مدیرعامل و حتی اعضاء اتحادیه زنبورداران کشوری، تحقیقات زنبور کشور و بخش زنبورعسل کشور الزامی نیست؟ آیا حضور فعالان این صنعت از تمام استان‌های دیگر نمی‌تواند راه‌کار مطمئن‌تری برای تشکیل انجمن آن هم با نام ملی باشد؟

ضرورت ایجاد یک‌پارچگی بین تشکل‌ها باعث می‌شود که نظارت به‌صورت ضعیف کار نشود. برای بیرون رفت از مشکلات موجود بر سر راه تولید عسل و حفظ و بقای صنعت زنبورداری در کشور هماهنگی و تبادل اطلاعات از سایر تشکل‌ها و بخش‌هایی که در زمینه صنعت زنبورداری در تمام استان‌ها فعال هستند جزو ضرورات به‌شمار می‌آید.

چراکه مشکلات، مخصوص یک استان و یک بخش از این صنعت نیست. زنجیره بزرگ این صنعت همواره با فراز و نشیب‌هایی درگیر بوده است. از شیوع بیماری بین زنبورها گرفته تا ورود غیرمنتظره عسل‌های تقلبی به بازار، بیمه زنبورداران، روند صادرات محصول و… تمامی پیامدهای ناخوشایندی است که در خانواده بزرگ زنبورداران تنش ایجاد می‌کند و نیز ادامه دارد. لیکن برای گره گشایی از این مشکلات عزم و تبادل و همکاری تمام گروه‌ها را از سراسر کشور می‌طلبد. از این رو آرزو داریم که برای رفع چنین موانعی تنها به یک استان و یک بخش اکتفا نشود