مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > زنبورهای عسل نیز علاقه‌ای به تنفس دود ندارند!!

زنبورهای عسل نیز علاقه‌ای به تنفس دود ندارند!!

بی‌تردید، هیچ یک از ما علاقه‌ای به تنفس دود اگزوز یک موتور بنزینی و یا دیزلی نداشته و یافته‌های دانشمندان نشان می‌دهد زنبورهای عسل نیز از این شرایط مستثنی نیستند!

مطالعه اخیر که در نشریه “ساینتیفیک ریپرتس” منتشر شده، نشان داده است توانایی زنبورهای عسل برای یافتن گل‌ها هنگامی که در معرض مواد شیمایی سوخت دیزل منتشر شده در هوا که به نام “اکسیدهای نیتروژن” شناخته می‌شوند، قرار می‌گیرند از بین می‌رود. دانشمندان نتایج این مطالعه را نشانه دیگری در زمینه اهمیت کنترل کیفیت هوا عنوان کرده‌اند.

به گفته دکتر “تریسی نیومن”، عصب شناس از دانشگاه ساتمتون و یکی از دانشمندان حاضر در این مطالعه، تا پیش از این، ما از آثار آلاینده‌های موجود در هوا بر سلامت انسان آگاه بودیم و اکنون شاهد آن هستیم که آثار این آلاینده ها به مرزهایی فراتر از سلامت انسان رخنه کرده و حیات وحش را نیز تحت تأثیر قرار می‌دهند.

تیم پژوهشی طی این مطالعه در پی شناسایی و تعیین آثار شیمایی آلودگی بر حشرات گرده‌افشان بوده و برای انجام این کار پروژه‌ای پژوهشی را طراحی کرده که دارای دو جنبه بوده است. ابتدا، آنها عطر گل را تهیه کردند. دانشمندان از یک ژنراتور دیزلی برای ایجاد ترکیب هوا و دود که شرایط هوا در جاده‌ای شلوغ را شبیه‌سازی می‌کرد، استفاده کرده و سپس رایحه گل به این ترکیب اضافه شد.

بر همین اساس، دانشمندان دریافتند که دو جز از ترکیب بوی گل از بین می‌روند. این دو جز از دست رفته به صورت شیمیایی با مونو اکسید نیتروژن که به نام NOx و یا خروجی اگزوز دیزل نیز شناخته می‌شود، واکنش می‌دهند. پس از آن که دانشمندان آلودگی شیمیایی که بر شیمی بوی گل اثرگذار است را تعیین کردند، مرحله دوم پژوهش را آغاز کردند که تعیین چگونگی واکنش زنبورها به این تغییرات بود.

برای انجام این کار آنها نمونه کوچکی از “تست پاولوف” را برای زنبورها ایجاد کرده و به آنها پیوند ترکیب عطر گل شیمیایی ایجاد شده توسط آنها با مایع شیرین را آموزش دادند. زنبورها هنگامی که مایع را می‌نوشند زبان خود را همانند هنگامی که شهد می‌نوشند، بیرون نگه می‌دارند. از این رو، پس از چند آزمایش زنبورها زبان خود را به محض استشمام ترکیب بوی گل بیرون نگه خواهند داشت.

دانشمندان با استفاده از زنبورهای آموزش دیده، آزمایشی را برای بررسی واکنش آنها به ترکیبی که در آن مونو اکسید نیتروژن قرار داشت، ترتیب دادند. در نتیجه، آنها متوجه شدند پس از تخریب مواد شیمیایی ترکیب بوی گل به واسطه مونو اکسید نیتروژن، زنبورها هیچ واکنشی به استشمام بو نداشته و زبان خود را بیرون نمی‌آورند.

این مطالعه یکی از نخستین نمونه هایی است که اثرات آلودگی بر زنبورهای عسل فراتر از عواملی مانند آفت‌کش‌ها را مورد بررسی قرار می‌دهد. در حقیقت، زنبورهای عسل در معرض دامنه گسترده تری از آلاینده ها قرار گرفته‌اند. بر همین اساس، اثر و همکاری بالقوه این آلاینده‌ها با آفت کش‌ها باید مورد مطالعه قرار بگیرد.

به گفته تیم پژوهشی، این یافته‌ها می‌تواند پیامدهای جدی برای چرخه تأمین غذای جهانی داشته باشد زیرا زنبورهای عسل گرده‌افشانی ۷۰ درصد از مواد غذایی در سراسر جهان را انجام می‌دهند که حدود ۳۵ درصد از تأمین غذای جهانی را شامل می‌شود.

این در شرایطی است که جمعیت زنبورهای عسل طی یک دهه گذشته به واسطه وضعیتی به نام “اختلال نابودی کلنی”، با گسترش استفاده از آفت کش ها و دیگر مواد تولیدی توسط انسان در ارتباط است، کاهش چشمگیری داشته، اما همچنان مطالعات جامع و دقیقی در این زمینه صورت نگرفته است.