مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > سموم شیمیایی دلیلی در تلفات گسترده زنبورهای عسل

سموم شیمیایی دلیلی در تلفات گسترده زنبورهای عسل

مدیر دفتر بهداشت و بیماری‌های زنبور عسل سازمان دامپزشکی گفت: براساس گزارشات بین‌المللی تلفات موجود در زنبورستان‌های کشور ناشی از استفاده سموم شیمیایی است.

فرسی اظهار داشت: هم اکنون بیماری‌های زنبور عسل مانند گذشته ناشناخته نیستند و زنبورداران و کارشناسان کاملا با این بیماری‌ها آشنایی دارند.

وی با بیان اینکه داروهای ساده و ارگانیکی در کشور وجود دارند که قادر به کنترل بیماری‌های مذکور هستند، افزود: نکته مهم در این زمینه استفاده زنبورداران از داروهای ارگانیک است.

فرسی با اشاره به اینکه داروهایی مانند اسیدفرمیک و اسید اگزالیک در داخل کشور وجود دارند، اضافه کرد: داروهای مزبور قادر به کنترل بیماری واروا هستند.

وی ادامه داد: توصیه ما به زنبورداران جهت استفاده مطلوب از اسید فرمیک این است که این دارو را به شکل ژل استفاده نمایند. هم چنین به زنبورداران توصیه می‌شود از مصرف داروهایی که در سازمان دامپزشکی به ثبت نرسیده‌اند‌، اکیدا خودداری کنند.

فرسی اظهار داشت: اقدام موثر دیگری که در کنترل واروا باید انجام گیرد‌، استفاده زنبورداران از قاب‌های حاوی سلول‌های نر در اوایل بهار است. زنبورها هنگام جمع‌آوری عسل قاب‌های مزبور را تولید می‌کنند.

وی با بیان اینکه به این قاب‌ها‌، قابهای نربانی شده می‌گویند، اضافه کرد: به این معنا که سلول‌های آن کمی از سلول‌های معمولی درشت‌تر است و ملکه هنگام تخم‌گذاری درون این سلول‌های درشت، تخم نر می‌گذارد.

فرسی ادامه داد: از آنجا که کنه واروا بسیار به این تخم‌های نر علاقمند است، به حجرات حاوی سلول‌های نر حمله کرده و زمانی که درب این حجرات بسته می‌شود کنه شروع به زاد و ولد می‌کند.

وی اضافه کرد: بنابراین حذف این قاب از کندو توسط زنبوردار‌، مبارزه‌ای اولیه با کنه واروا است که نه تنها هزینه چندانی نمی‌طلبد بلکه با استفاده از این روش دیگر نیازی به استفاده از داروهای شیمیایی نیست.

فرسی با تاکید بر اینکه اقدام فوق باید در اوایل بهار و هنگام تخم ریزی ملکه انجام گیرد، گفت: در این زمان، به دلیل نبود لارو و نوزاد زنبور درون کند و تمامی کنه‌های واروا روی بدن زنبورها هستند و با قرار گرفتن این قاب در کندو تمامی کنه‌ها به سوی آن حمله می کنند.در نتیجه پس از حذف قاب از کندو ، واروایی درون آن باقی نمی‌ماند.

فرسی اظهار داشت: ما قرار است برای مطلع ساختن زنبورداران از این روش ها کتابچه‌هایی را چاپ کرده و در اختیار اتحادیه سراسری زنبورداران قرار دهیم.

مدیر دفتر بهداشت و بیماری‌های زنبورعسل سازمان دامپزشکی هم چنین با بیان اینکه قیمت داروهای وارداتی مقداری گران است، افزود: متاسفانه با وجود مناسب بودن قیمت داروهای تولیدی در کشور زنبوردارن با این داروها آشنا نیستند.

فرسی علت این بی اطلاعی زنبورداران را عدم تبلیغات مناسب از داروهای تولیدی عنوان کردو ادامه داد: شرکت‌های تولید کننده در زمینه تبلیغ داروهای تولیدی عملکرد مطلوبی ندارند.

وی افزود: هم چنین برخی از زنبورداران برای مقابله با نوزما اصرار به مصرف داروهایی مانند فوماژیلین دارند ، که ما به آنان توصیه کردیم سرکه سیب را جایگزین این دارو نمایند چراکه اتحادیه اروپا مصرف فوماژیلین را ممنوع کرده است.

وی در پاسخ به این پرسش که شیوع بیماری‌های زنبور عسل در کشور تا چه حد نگران کننده است؟ گفت: بیماری‌‌های مذکور در کشو وجود دارد اما آن چه مسلم است اغراق در میزان شیوع آن هاست.

فرسی تصریح کرد: علت اصلی شیوع این بیماری‌ها در کشور به سمومی بر می‌گردد که در کشاورزی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

وی افزود: کشورهایی مانند آمریکا، فرانسه و کانادا اعلام کرده اند که گرده‌های درختانی که مورد سم پاشی قرار می‌گیرند حاوی مواد سمی هستند.

فرسی ادامه داد: زنبوران عسل با انتقال این گرده‌ها به داخل کندو و خوراندن آن‌ها به نوزادانشان، آنها را مسموم می‌کنند در نتیجه جمعیت زنبورعسل جایگزین نشده و کندو خالی می‌‌ماند.

وی اضافه کرد: بنابراین مهم ترین مسئله ما سمومی هستند که سبب تلفات در زنبورها می‌شوند و این موضوع با دارو قابل درمان نیست.

مدیر دفتر بهداشت و بیماری‌های زنبورعسل سازمان دامپزشکی تاکید کرد: این بیماری‌هایی مانند نوزما یا واروا نیست که به زنبورستان‌های ما آسیب می‌رساند بلکه سموم و باقی مانده آنهاست که در موم تجمع یافته و لاروها را از بین می‌برند.

فرسی افزود: این سموم همچنین در سیستم عصبی زنبوران عسل اختلال ایجاد می‌کند.

وی ادامه داد: قرار است ما طی جلسه ای به مسئولان سازمان حفظ نباتات اعلام کنیم که براساس گزارشات بین‌المللی تلفات موجود در زنبورستان‌های کشور متاثر از سموم شیمیایی مورد استفاده در کشاورزی است.