مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > طبیعی نبودن ۸۰% عسل‌های صادراتی

طبیعی نبودن ۸۰% عسل‌های صادراتی

رییس اتحادیه سراسری زنبورداران از خرید تضمینی عسل طبیعی برای اولین بار خبر داد و گفت: زنبورداران متخلف که عسل‌های غیرطبیعی تولید می‌کنند ۸۰ درصد از بازار صادراتی و ۴۰ درصد از بازار داخلی را به خود اختصاص داده‌اند که باید با حمایت‌ از تولید‌کنندگان عسل طبیعی و برخورد با متخلفان، عسل غیرطبیعی از بازار‌های داخلی و خارجی حذف شود.

رییسی سرحدی  گفت: تا دو ماه آینده فصل برداشت عسل آغاز می‌شود و با توجه به این‌که درصد هستیم تولید‌کنندگان عسل طبیعی برای افزایش تولید خود در سال‌های آینده انگیزه‌ بیشتری داشته باشند، امسال حجم بسیاری از محصول تولید آنها خریده می‌شود.

وی افزود: خرید تضمینی عسل در سال جاری با قیمتی بالاتر از قیمت بازار مصرف صورت می‌گیرد تا زنبورداران متخلف که عسل‌های غیرطبیعی از طریق تغذیه زنبور عسل با شکر فراوان تولید می‌کنند برای تولید عسل طبیعی انگیزه‌ پیدا کنند.

مدیرعامل اتحادیه سراسری زنبورداران با تاکید بر ضرورت برخورد با زنبورداران متخلف گفت: زنبورداران متخلف که عسل‌های غیرطبیعی تولید می‌کنند با توجه به این‌که حجم برداشت آنها از هر کندو به حدود ۸۰ کیلوگرم می‌رسد، بازار داخلی و خارجی عسل را برای زنبورداران رسمی کشور برهم زده‌اند چرا که هزینه‌ تمام‌شده هر کیلوگرم عسل برای آنها حدود ۲۰۰۰ تومان است اما محصولشان را کیلویی ۱۰ هزار تومان در بازار‌های داخلی و خارجی می‌فروشند.

رییسی ادامه داد: هر یک از زنبورداران رسمی کشور که عسل طبیعی تولید می‌کنند حدود ۱۳ تا ۱۵ کیلوگرم از هر کندو عسل برداشت می‌کنند که با توجه به این میزان برداشت هزینه تمام شده برای هر کیلوگرم عسل طبیعی حدود ۲۰ هزار تومان می‌شود اما مشکلاتی که زنبورداران متخلف در بازار مصرف ایجاد کرده‌اند باعث ضرر و زیان تولیدکنندگان رسمی کشور شده است.