مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > فاجعه‌ای در اروپا با کاهش شمار زنبوران عسل

فاجعه‌ای در اروپا با کاهش شمار زنبوران عسل

محققان انگلیسی کشف کردند، تعداد زنبورهای عسل در اروپا در حال کاهش شدید است و اگر با این روند مقابله نشود، اروپا بزودی با فاجعه بزرگی روبرو خواهد شد.

دانشمندان انگلیسی که اخیراً نتایج تحقیقات خود را درباره روند خطرناک کاهش شدید تعداد زنبورهای عسل در اروپا منتشر کرده‌اند، هشدار دادند که دست کم به هفت میلیارد زنبور عسل بیشتر از تعداد کنونی در اروپا برای گرده افشانی مناسب و لقاح طبیعی کافیِ محصولات کشاورزی و باغی در این قاره نیاز وجود دارد.

این محققان انگلیسی توضیح دادند، مزید بر علت این است که نه تنها از تعداد زنبورهای عسل به میزان قابل ملاحظه‌ای کاسته شده است، زمین‌های به مراتب بیشتری در اروپا برای تولید محصولات زراعی به منظور تولید سوخت پاک (حاوی اتانول) زیر کشت رفته است و از همین رو تعداد کنونی زنبورهای عسل به هیچ وجه کفاف گرده افشانی مزارعی که محصولات کشاورزی غذایی برای مردم تولید می‌کند نخواهد داشت.

براساس نتایج این تحقیقات، بیشترین کمبود زنبورهای عسل در کشورهای بالکان، انگلیس، فرانسه و آلمان احساس می‌شود و از این رو، این کشورها، بیش از سایر کشورهای اروپایی، باید به سرعت برای این معضل چاره اندیشی کنند.