مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > فعالیت بیش از ۶۵ هزار زنبوردار در کشور

فعالیت بیش از ۶۵ هزار زنبوردار در کشور

رئیس اتحادیه زنبورداران کشور با اشاره به وضعیت بیمه زنبورداران کشور گفت: در حال حاضر بیش از ۶۵ هزار زنبور دار در کشور فعالیت دارند که تنها ۵ هزار و ۲۰۰ نفر از آنها تحت پوشش حمایت‌های بیمه‌ای قرار گرفته‌اند‌.

رئیسی سرحدی اظهار کرد: دولت باید تا تمام تلاش با واردات این محصل مقابله کند تا کارآفرینان و تولید کنندگان داخلی بتوانند با خیال راحت و بدون نگرانی از ضرر و زیان‌های مالی ناشی از واردات نابهنگام عسل در این حوزه فعالیت کنند.

وی خاطر نشان کرد: جمعیت زنبورداران کشور در حال تغییر محدوده سنی هستند و غالبا دوران میانسالی را پشت سر گذاشته و در حال ورود به کهنسالی هستند بنابراین این افراد می‌بایست تحت پوشش بیمه قرار بگیرند.

وی گفت: تمامی عسل‌های مصرفی مردم تولید زنبورداران داخلی است.

رئیسی با توجه به تعرفه ۴۰۰ درصدی واردات عسل‌، خوشبختانه در دوسال گذشته هیچ عسلی به کشور وارد نشده و تمامی عسل‌های موجود در بازارهای ایران تولید زنبورداران بومی کشور است.

رئیس اتحادیه زنبورداران کشور تأکید کرد: البته برخی افراد سودجو هستند که مقدار محدود و اندکی عسل بسته‌بندی شده با عنوان عسل سیاه و جنگلی وارد می‌کنند اما حجم این عسل‌های وارداتی نسبت به عسل‌های تولیدی کشور بسیار ناچیز است و مورد توحه قرار نمی‌گیرد.

رییسی افزود: زنبورداری  جزء مشاغل دشوار به شمار می‌آید و چون محدوده فعالیت زنبورداران خارج از شهر می‌باشد و این افراد  همواره در معرض آسیب و خطرات طبیعی همچون حمله حیوانات و سایر حوادث طبیعی قرار دارند اهمیت بیمه کردن آنها بیش از سایر مشاغل شهری نمود پیدا می‌کند.

وی گفت: علی رغم این که  زنبورداران به دلیل وضعیت کوچ نشینی از حداقل امکانات زیستی بهره‌مند هستند اما جایگاه بیمه‌ای مشخصی برای آنان تعریف نشده و اکثر کسانی که در این حرفه تحت پوشش بیمه قرار گرفته‌اند در قالب کارآفرینی بوده و به تازگی وارد این حرفه شده‌اند اما افراد باسابقه در این حوزه هنوز خدمات بیمه‌ای دریافت نمی‌کنند.

رییسی تصریح کرد: از دولت تدبیر امید خواستاریم که با حذف ماده ۲۰ از بخشنامه بیمه زنبورداران مشکلات موجود در مسیر تحت پوشش بیمه قرار گرفتن آنان را حل کند.

رئیس اتحادیه زنبورداران کشور خاطرنشان کرد: باید شرایطی ایجاد شود که همه زنبورداران کشور بتوانند بدون دغدغه از خدمات بیمه‌ای استفاده کنند و با اطمینان از افزایش حمایت‌های دولت حرفه خود را هم به صورت کمی و هم به صورت کیفی گسترش دهند.