مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > ممنوع بودن خوردن عسل برای کودکان زیر یک سال

ممنوع بودن خوردن عسل برای کودکان زیر یک سال

خیلی‌ها عسل را شیرینی بی‌ضرر می‌دانند و مرهم بسیاری از دردها، در حالیکه عسل هم مانند شکر کالری زیادی دارد و در عین حال خوردن عسل برای کودکان زیر یک سال توصیه نمی‌شود.

عسل حاوی قند گلوکز(۳۱%)، فروکتوز(۳۸%)، آب(۱۷%)، و مقادیر ناچیزی مواد معدنی، ویتامین، پروتئین و قند‌های پیچیده است.

بعضی‌ ترکیبات عسل ممکن است خواص آنتی اکسیدانی داشته باشد، ولی‌ از آنجایی‌ که مقدار آنها در عسل بسیار کم است، تأثیری بر سلامت ندارند و کالری عسل بیش از کالری مقدار مشابه شکر است چرا که یک قاشق غذاخوری شکر ۴۵ کالری دارد در حالی‌ که یک قاشق غذا خوری عسل حاوی۶۴ کالری است.

در بسیاری از فرهنگ‌های گذشته ازعسل به عنوان دارو و یا مرهم استفاده می‌‌کردند وبررسی‌های نوین متعددیروی عسل انجام شده ولی تاثیر عسل بر بیماری‌ها و سلامت تا به‌ حال اثبات نشده است.

برای تعیین تاثیر عسل باید مقدار زیادی(۲-۴ قاشق غذاخوری در روز در طولانی مدت) از آن مصرف شود تا تاثیر و یا عدم تاثیر عسل بر بهبود بیماری‌ها تایید شود.

برخی والدین برای طعم دادن به شیر پاستوریزه مقداری عسل به آن اضافه می‌کنند در حالیکه به دلیل وجود هاگ بوتولیسم در این ماده غذاییاز دادن عسل به کودکان زیر یک سال باید خودداری شود چون ممکن است آلرژی‌هایی را در کودک ایجاد کندو مسواک زدن پس از خوردن عسل هم لازم است.