مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > نوزما سرنا و خسارت میلیاردی به زنبورداران

نوزما سرنا و خسارت میلیاردی به زنبورداران

رئیس اتحادیه زنبورداران مازندران از بروز خسارت میلیاردی زنبورداران به دلیل شیوع بیماری فرار زنبورها خبر داد.

میرمحمدی با اشاره به بروز بیماری جدید زنبورهای عسل در مازندران از خسارت میلیاردی به صنعت زنبورداری استان خبر داد.

رئیس اتحادیه زنبورداران استان مازندران با بیان اینکه مشکل بیماری زنبورها در سال‎های گذشته نیز به صورت ضعیف‌تر وجود داشته است افزود: متأسفانه شش ماه دوم سال گذشته اوج این بیماری در بین زنبورهای مازندران بود.

این مسئول تأکید کرد: تقریبا هیچ کندویی در مازندران از تبعات منفی تلفات زنبورها در امان نبوده است.

وی با اشاره به اقدامات این اتحادیه برای شناسایی این بیماری نادر و درمان کندوهای زنبورداران مازندرانی افزود: بر اساس تحقیقاتی که متخصصین انجام داده‌اند بیماری ccd زنبورها محرز شده است.

میرمحمدی با بیان اینکه حروف ccd مخفف کلماتی لاتین به معنای فرار زنبورها است تصریح کرد: بیشتر کلنی‎هایی که درگیر این بیماری شده‎اند آلوده به بیماری “نوزما سرنا” نیز بوده‌اند.

متولی زنبورداری در مازندران بیان داشت: در نتیجه این پرواز بی‎بازگشت زنبورهای کارگر، تخم‎ریزی ملکه کاهش یافته و در نهایت کلنی نابود می‎شد.

میرمحمدی ادامه داد: در حقیقت با این حادثه عجیب زمانی که مواد غذایی لازم و کافی در کلنی وجود دارد ملکه با ۱۰ تا ۲۰ زنبور می‎ماند و بقیه از بین می‎روند.

میرمحمدی افزود: اکنون با گذشت ۲ماه از نمونه‎گیری آنان هنوز جوابی به ما داده نشده اما در پاسخ به پیگیری‎ها به صورت شفاهی به ما گفته‎اند که “نوزما سرنا” دلیل این مشکل است.

این مسئول یکی از احتمالات قوی در این بیماری را استفاده بی رویه از سموم کشاورزی و در نتیجه ورود گرده‎های آلوده به کلنی‎ها دانست و افزود: در نهایت تعداد زنبورهای کلنی‌های آلوده به شدت کاهش یافته است.

وی با بیان اینکه بیماری فرار زنبورها در مازندران از مهرماه گذشته شروع شده است اظهار داشت: این بیماری در آبان به اوج خود رسیده است اما اکنون با وجود نابودی شدید در کلنی‎ها، این بیماری تا حدودی کنترل شده است.

میرمحمدی با بیان اینکه سرمای شدید و برف بهمن‎ماه سال گذشته نیز به شدن این بیماری کمک کرد افزود: آمار دقیقی از میزان خسارات وارده به فعالان این صنعت در مازندران نداریم اما به طور متوسط همه زنبورداران ۳۰ تا ۵۰ درصد ضرر کرده‎اند و در برخی کلنی‌ها تا  ۸۰ یا ۹۰ درصد نیز خسارت داشته‎ایم.

میرمحمدی زنبورهای کارگر کلنی با اشاره به سودمندی فراوان زنبور‌های عسل در حفظ منابع طبیعی افزود: بر اساس گزارش مرکز تحقیقات کشاورزی ارزش گرده‌افشانی زنبور عسل در کشاورزی و حفظ نباتات ایران ۱۴۳برابر ارزش عسل تولید همان تعداد زنبور می‌باشد.