مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > نگهداری عسل در ظروف گالوانیزه

نگهداری عسل در ظروف گالوانیزه

کارشناس مسئول آزمایشگاه کنترل مواد غذایی معاونت غذا و داروی دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی نیشابور گفت: برای نگهداری عسل در حجم زیاد ظروف استیل و گالوانیزه و برای مصارف خانگی ظروف شیشه‌ای، لعابی و سفالی توصیه می‌شوند.

بیارجمندی افزود: PH عسل برابر چهار و به‌شدت اسیدی است،‌ بنابراین باید از نگهداری آن در ظروف فلزی خودداری کرد.

وی بیان داشت: چون بعد از مدتی فلز را خورده، فاسد شده و ذرات فلز که به همراه عسل وارد بدن می‌شود، برای انسان مضر است.

کارشناس مسئول آزمایشگاه کنترل مواد غذایی معاونت غذا و داروی دانشکده اظهار داشت: ظرف عسل را نباید درباز در اتاق یا یخچال نگه داشت ‌زیرا عسل، ‌آب موجود در هوا را به شدت به خود جذب کرده و پس از مدتی، رقیق و آبکی میشود.

بیارجمندی ادامه داد: عسل، بوهای خارجی را خیلی زود به خود جذب می‌کند بنابراین نباید آن را نزدیک مواد غذایی معطر مانند ادویه‌ها، ماهی‌های دودی و … نگه داشت.

وی با بیان اینکه در نزد عامه عسل متبلور شده و شکرک‌زده عسل تقلبی شناخته می‌شود که این باور صحیح نیست، گفت: فروشندگان عسل برای از بین بردن شکرک و جلوگیری از متبلور شدن آن عسل را به مدت نیم ساعت در درجه حرارت حدود ۶۵ درجه سانتی‌گراد نگه داشته و سپس آن را سرد کرده و بسته‌بندی می‌کنند تا عسل آن‌ها شکرک نزند.

کارشناس مسئول آزمایشگاه کنترل مواد غذایی معاونت غذا و داروی دانشکده خاطرنشان کرد: حرارت دادن عسل همه ذرات جامد موجود را به مایع تبدیل می‌کند و مانع شکرک‌زدن عسل می‌شود.

بیارجمندی اضافه کرد: بهترین دما برای نگهداری عسل دمای ۷ تا ۱۲ درجه سانتی‌گراد است.