مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > همفکری تولیدکنندگان و کارشناسان ترویج عسل کشور

همفکری تولیدکنندگان و کارشناسان ترویج عسل کشور

حدود ۶۰۰ نفر از تولید کنندگان، کارشناسان ترویج عسل و مدیران تعاونی ها و سازندگان ادوات زنبورداری کشور در اولین جشنواره علمی، ترویجی و سلامت روز شنبه در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج گرد هم آمدند.

مدیر کل طیور و زنبور عسل کشور در حاشیه برگزاری این جشنواره به خبرنگار پایگاه تخصصی علمی زنبور گفت: در این جشنواره ۴۵ مقاله در زمینه زنبورداری، گرده افشانی، تولید و اهمیت آن ارایه شده است.

 ‘‌ترکاشوند’ افزود:‌ از این تعداد مقاله ۲۰ مورد پذیرفته شده که ۱۱ مقاله آن به صورت پوستر و مابقی شفاهی بوده است.

وی تصریح کرد: آشنایی بیشتر مردم با این محصول و‌ فرهنگ سازی مصرف و ترویج عسل استاندارد از اهداف مهم برگزاری این جشنواره است. ترکاشوند ادامه داد:‌ از ابتدای سال جاری تاکنون تولید عسل کشور حدود ۴۵ هزار تن بوده که نسبت به سال گذشته چهار درصد افزایش نشان می دهد.

وی افزود: این میزان عسل از چهار میلیون و ۶۳۸ هزار کلنی زنبور عسل مدرن و ۳۷۰ هزار کندوی بومی کشور توسط ۶۱ هزار و ۷۰۴ نفر زنبوردار تولید شده است. ترکاشوند یادآور شد:‌ حدود ۴۳ هزار تن عسل تولیدی امسال توسط کلنی‌های مدرن و مابقی در کلنی‌های بومی تولید شده است.

مدیر کل طیور و زنبور عسل کشور گفت: اکنون استان های آذربایجان غربی و شرقی بالاترین رتبه تولید عسل را در کشور دارند. وی بیان داشت: طبق آمارهای جمع آوری شده امسال ایران در رتبه هشتم تولیدکنندگان عسل جهان قرار دارد.

ترکاشوند افزود:‌ با توجه به توانمندی های موجود در زمینه تولید عسل،‌ انتظار است با حمایت های بیشتر مسئولان مربوطه در بخش کشاورزی، زمینه افزایش تولید این محصول در کشور بیش از پیش فراهم شود. وی اضافه کرد:‌ این جشنواره به مدت یک هفته در تالار شهیدان نژاد فلاح کرج برگزار می شود.