مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > عمومی > ارزش ۱۱۰ برابری گرده افشانی زنبور نسبت به تولید عسل

ارزش ۱۱۰ برابری گرده افشانی زنبور نسبت به تولید عسل

معاون مدیر امور طیور و زنبورعسل سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان شرقی گفت: مطالعات محققان نشان می دهد که ارزش افزوده گرده افشانی زنبورعسل بیش از ۱۱۰ و حداقل ۲۵ برابر(طبق برآوردهای موسسه تحقیقات علوم دامی کشور) تولید موم و عسل است.
رضایی در گفتگو با خبرنگار پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران، افزود: با وجود ایجاد ارزش ستانده عظیمی مانند گرده افشانی تنها شاهد تجلی نقش ارزش ستانده عسل و موم در شاخص های اقتصادی می باشیم.

وی تصریح کرد: کم رنگ شدن و تضعیف زنبورداری، تضعیف جایگاه این بخش در شاخص های چون اشتغال و بهره وری و در جدول داده و ستانده را به همراه دارد.

رضایی با اشاره به نقش گرده افشانی در افزایش بهره وری ادامه داد: اختصاص حدود ۱۶ درصد از هزینه های واسطه بهره برداران اجاره محل به بهره برداران زراعی بیانگر جان یافتادن فرهنگ افزایش بهره وری با استفاده از گرده افشانی است.

وی برای آگاهی از جایگاه واقعی و اقتصادی صنعت زنبورداری تاکید کرد: شناساندن ارزش افزوده این صنعت با توجه به آمار موجود و اخذ شده از معاونت تولیدات دامی سازمان جهادکشاورزی استان و با در نظر گرفتن متوسط قیمت عسل در جامعه و حداقل ارزش افزوده گرده افشانی زنبورعسل که ۲۵ برابر بیشتر از ارزش تولید عسل وموم است، ضروری خواهد بود.

رضایی افزود: ارزش افزوده حاصل از پرورش زنبورعسل بیش از ۵۵۰۰میلیارد ریال می باشد که به نظر نمی رسد به عنوان نقش پررنگ زنبورداری به توسعه پایدار، عدد کوچکی باشد.