پایگاه تخصصی زنبور عسل ایران | زنبور روباتیک راهنمای چگونگی ارتباط میان زنبورها
امروز: ۱۳۹۹/۰۹/۰۸
مهمترین عناوین
زنبور.نت > اخبار > علمی و پژوهشی > زنبور روباتیک راهنمای چگونگی ارتباط میان زنبورها

زنبور روباتیک راهنمای چگونگی ارتباط میان زنبورها

این زنبورها به گونه‌ای طراحی شده‌اند که می‌توانند در کندو با زنبورهای واقعی تعامل کنند. هدف از این اقدام، کشف نحوه برقراری ارتباط میان زنبورهاست.

پژوهشگران آلمانی، زنبور روباتیک تولید کردند. پژوهشگران دانشگاه آزاد برلین، این زنبورها را به گونه ای طراحی کرده‌اند که می‌توانند در «کندو» با زنبورهای واقعی تعامل کنند. هدف از این اقدام، کشف نحوه برقراری ارتباط میان زنبورهاست.

زنبورهای روباتیک، با برچسب‌های رنگی مشخص شده‌اند. این زنبور روباتیک می‌تواند حرکت مختص به زنبورها را که «رقص زنبور در کندو» نام دارد، تقلید کند.

این رقص در برقراری ارتباط بین زنبورها نقش مهمی دارد. در ظاهر زنبورها از کندو بیرون می‌روند و گل‌ها را می‌یابند، شهد آنها را می‌گیرند و به کندو بازمی‌گردند و در اختیار لاروها قرار می‌دهند.

این در حالی است که در اصل زنبورها با رقص ویژه خود در کندو، به یکدیگر اطلاع می‌دهند که گل‌ها کجا هستند و نوبت چه زنبورهایی است که به بیرون بروند و چگونه به کندو بازگردند. این رقص به آنها درباره مسافت تا گل، سرعت حرکت و حتی زاویه حرکت اطلاعات می‌دهد.

پژوهشگران اتریشی در دهه ۴۰ قرن گذشته میلادی، رقص زنبورها را کشف کردند و اکنون پژوهشگران دانشگاه آزاد و دانشگاه مونیخ آلمان، با بررسی این حرکات، زنبور روباتیک را ساخته‌اند تا به نحوه ارتباط در کندو پی برند.

دانشمندان هنوز از اسرار این رقص در کندوی تاریک بی خبرند؛ ضمن اینکه مفهوم بسیاری از حرکات این رقص برای دانشمندان ناشناخته است. این حرکات در دنیای حیوانات کمتر نمونه‌ای دارد.