مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آذربایجان غربی و مقام نخست کشوری تولید عسل

آذربایجان غربی و مقام نخست کشوری تولید عسل

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: آذربایجان غربی از نظر تولید عسل و تولید کندوی مدرن مقام نخست کشوری را دارد.

قریشی اظهار داشت: آذربایجان غربی به لحاظ دارا بودن شرایط آب و هوایی مناسب و وجود مراتع و منابع سرشار از شهد و گرده از قطب‌های مهم برای پرورش زنبور عسل در کشور است.

وی با بیان اینکه آذربایجان غربی از نظر تولید عسل و کندوی مدرن مقام نخست کشوری را دارد، افزود: سال گذشته میزان تولید عسل در آذربایجان غربی بیش از ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن بوده و در مقایسه با سال ۹۱ پنج درصد افزایش تولید داشته‌ایم.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی یادآور شد: تعداد ۹۵۰ هزار کندوی مدرن و بومی در آذربایجان غربی وجود دارد که از این تعداد حدود ۹۰ هزار کندوی بومی و ۸۶۰ هزار کندوی مدرن است.

وی تصریح کرد: بخش قابل توجهی از عسل‌‌های تولیدی آذربایجان غربی طبیعی بوده یعنی ساکارز آن‌ها کمتر از چهار درصد و از نظر کیفیت در حد بسیار مطلوب است.

قریشی تجهیز و نوسازی کندو‌ها و ملزومات زنبورداری استان، پیگیری مسائل بیمه طیور و زنبور عسل در راستای افزایش سطح پوشش بیمه، فرهنگ‌سازی و ترویج و آموزش تولید عسل ارگانیک، پیگیری و برنامه‌ریزی در راستای راه‌اندازی ایستگاه پرورش ملکه خوی و اجرای پروژه پرورش ملکه در جمعیت‌های بسته را از اولویت‌های کاری در حوزه زنبورداری استان برشمرد.