مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آغاز برداشت عسل بهاره در خراسان جنوبی

آغاز برداشت عسل بهاره در خراسان جنوبی

برداشت عسل بهاره از ۱۱ هزار کلنی زنبور عسل در خراسان جنوبی آغاز شد.

برداشت عسل تا اواخر شهریور در خراسان جنوبی ادامه دارد. امسال تعداد زنبورداران خراسان جنوبی پنج درصد و تعداد کلنی‌ ها ۱۴ درصد افزایش دارد.

رئیس جهاد کشاورزی خراسان جنوبی گفت‌: ۴۸۰ زنبور دار با ۱۰ هزار و ۹۶۶ کلنی زنبور عسل در استان مشغول فعالیت هستند.

هادربادی‌، میانگین عسل برداشتی از هر کلنی زنبور عسل را ۶/۸ کیلوگرم اعلام کرد و افزود‌: برداشت عسل پارسال ۷۴ تن بود که در مقایسه با سال ۹۰ ، ۶۰ درصد افزایش داشت.

پیش‌بینی می‌شود امسال ۹۰ تن عسل به ارزش ۲۳ میلیارد ریال تولید شود. سرانه مصرف عسل در ایران ۶۱۰ گرم و در خراسان جنوبی ۲۸۰ گرم است.

عناب‌، زرشک و گیاهان دارویی از جمله خارشتر و آویشن گیاهان شهد خیز استان است که زنبور عسل از شهد این گل‌ها به خوبی استفاده می‌کند اما مصرف‌کنندگان عسل زرشک و عناب را بر بقیه عسل‌ها ترجیح می‌دهند.

با توجه به پوشش غنی مرتع از نظر گیاهان دارویی و وجود گیاهان منحصر به فرد از جمله عناب و زرشک و از طرفی پایین بودن رطوبت نسبی هوا‌، عسل تولیدی خراسان جنوبی برترین عسل کشور است‌.

وی درخصوص تسهیلات پرداختی به زنبورداران گفت‌: به ازای هر کلنی یک میلیون و ۵۰۰ هزار ریال تا سقف ۱۵۰ کلنی برای افراد خبره، کارشناسان دامپروری و سایر رشته‌های مرتبط و ۵۰ کلنی برای متقاضیان مبتدی که دوره مهارتی را گذرانده است تسهیلات پرداخت می‌شود.