مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه زنبورداری کردستان

آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه زنبورداری کردستان

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی کردستان از آغاز عملیات اجرایی طرح توسعه زنبورداری از شهرستان سنندج خبر داد.

جعفری اظهار کرد: با توجه به وجود ظرفیت‌های بالقوه برای نگهداری و پرورش زنبور‌عسل به لحاظ پوشش گیاهی در استان، طرح توسعه زنبورداری آغاز شده و بودجه آن از طریق اعتبارات توسعه بخش کشاورزی تامین و پرداخت می‌شود.

وی افزود: در اجرای این طرح که به مدت پنج سال انجام خواهد شد، تا سال ۹۵ تعداد ۸ هزار و ۴۰۰ نفر به تعداد زنبورداران حرفه‌ای و ۵۰۰ هزار کندو به کندوهای استان افزوده می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی سازمان جهاد کشاورزی کردستان تصریح کرد: در این طرح افرادی از روستاهای مدنظر آموزش می‌بینند و  کندوهایی برای زنبورداری از محل اعتبارات تملک دارایی استان خریداری و در اختیار آنان قرار می‌گیرد.

جعفری اضافه کرد: سه تا پنج کندو با جمعیت زنبور در اختیار افراد آموزش‌دیده قرار می‌گیرد و پس از کار عملی با کندو و کسب مهارت لازم، تسهیلات بانکی ۱۰۰ میلیون ریالی از محل طرح توسعه بخش کشاورزی با سود هفت درصد به هر نفر برای خرید ۶۰ کلنی زنبور‌عسل پرداخت می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: با آغاز اجرای این طرح تاکنون در سه روستای توریور، شیان و حلوان ۳۹ نفر آموزش‌های لازم را دیده‌اند و به‌زودی تسهیلات بانکی لازم در اختیار آنان قرار می‌گیرد.