مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آغاز کوچ پاییزه ۵۰ هزار کلنی به مناطق فارس

آغاز کوچ پاییزه ۵۰ هزار کلنی به مناطق فارس

کوچ پاییزه ۵۰ هزار کلنی زنبورعسل از مناطق سردسیر کشور به ویژه استان‌های چهار محال و بختیاری‌، اصفهان و کهگیلویه و بویراحمد به خنج فارس آغاز شد.

احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنج گفت: پیش‌بینی می‌شود در پاییز امسال بیش از ۲۵۰ تن عسل کنار در شهرستان خنج برداشت و به بازار مصرف داخل و خارج از کشورعرضه شود.

وی ادامه داد: از ابتدای مهر ماه تا کنون ۲۵ هزار کلنی زنبور عسل به این شهرستان کوچ داده شده است و بیش از ۳۳۰ زنبوردار‌، برای استقرار کلنی‌های خود مجوز رسمی از جهاد کشاورزی خنج دریافت کرده‌اند و پیش‌بینی می‌شود امسال ۵۰ هزار کلنی زنبور عسل به این شهرستان کوچ داده شود.

احمدی افزود: بارندگی‌های بسیار سودمند موسمی‌، سرسبزی جنگل‌های کنار و به شکوفه نشستن آنها، زمینه مساعدی برای تغذیه زنبورهای عسل فراهم کرده است و برآورد می‌شود در پائیز امسال افزون بر ۲۵۰ تن عسل کنار و تا اوایل اردیبهشت سال آینده ۵۰۰ تن عسل در این شهرستان تولید و به بازار مصرف داخل و خارج از کشور عرضه شود.

وی بیان کرد: بهای هر کیلو عسل کنار بین چهار تا پنج برابر سایر عسل‌ها است و به همین سبب این شهرستان بیشترین کلنی مهاجر را دارد.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان خنج ادامه داد: این شهرستان با برخورداری از ۵۰۰هزار هکتار عرصه منابع طبیعی و جنگل‌های کنار و سایر گیاهان شهد دارگرمسیری همچون شکرک‌(شکرتیغال ) گون‌، لگجی‌، گلرنگ وحشی، آویشن و همچنین بهره‌مند بودن از هوای معتدل در فصول سرد سال، همه ساله در این ایام پذیرای هزاران کلنی زنبور عسل از مناطق سرد سیر کشور است که برای زمستان‌گذرانی و برخورداری از طبیعت این منطقه به شهرستان خنج عزیمت می‌کنند.

شهرستان خنج در فاصله ۲۶۵ کیلومتری جنوب شیراز قرار دارد.