مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آغاز کدگذاری زنبورستان‌های خراسان‌رضوی با سامانه GIS

آغاز کدگذاری زنبورستان‌های خراسان‌رضوی با سامانه GIS

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های طیور، کرم ابریشم و زنبور عسل اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌رضوی از آغاز کدگذاری زنبورستان‌های خراسان‌رضوی با استفاده از سامانه GIS خبر داد.

مقدم اظهار کرد: کدگذاری زنبورستان‌های خراسان‌رضوی با استفاده از سامانه GIS با توجه به گستردگی زنبورستان‌ها و اهمیت کنترل بیماری‌های زنبور عسل در خراسان‌رضوی آغاز شد.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های طیور، کرم ابریشم و زنبور عسل اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌رضوی در رابطه با ضرورت اجرای این برنامه گفت: طرح کدگذاری زنبورستان‌های خراسان‌رضوی در قالب سیستم GIS به منظور اجرای سیستم پایش بیماری‌های زنبور عسل همزمان با طرح آمارگیری از زنبورستان‌های استان است که وارد فاز اجرایی شد.

‌مقدم با اشاره به اینکه در این طرح اطلاعات مورد نظر شامل؛ طول و عرض جغرافیایی، کد استان و شهرستان اخذ می‌شود، ادامه داد: زنبورستان، تعداد و نوع کندو (صنعتی یا بومی)، مشخصات زنبوردار و نوع بیماری مشاهده شده در زنبورستان از دیگر آمار است که در این طرح جمع‌آوری و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد.

رئیس اداره مبارزه با بیماری‌های طیور، کرم ابریشم و زنبور عسل اداره‌کل دامپزشکی خراسان‌رضوی تاکید کرد: این اطلاعات به عنوان اطلاعات پایه برای تمام برنامه‌ریزی‌های دامپزشکی خراسان‌رضوی علیه بیماری‌های زنبور عسل به‌کار گرفته می‌شود.

وی در ادامه با ارائه آماری از وضعیت کندوهای زنبور عسل در خراسان‌رضوی گفت: در حال حاضر بیش از ۱۲۰ هزار کندو و ۱۶۰۰ نفر بهره‌بردار فعال در سطح استان به امر تولید عسل اشتغال دارند.