مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آغاز گرده‌افشانی در نخلستان‌های ریگان

آغاز گرده‌افشانی در نخلستان‌های ریگان

مدیر جهاد کشاورزی  ریگان از شهرستان‌های کرمان گفت: کشاورزان ریگانی در ایام تعطیلات نوروز با کار و تلاش در نخلستان‌های خود و با گرده‌افشانی در تولید ملی برای توسعه اقتصاد کشور تلاش می‌کنند.

موسی جلالی افزود: کشاورزان ریگانی در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در نخستین روزهای سال گامی برای رونق اقتصادی کشور با انجام گرده‌افشانی در نخلستان‌های خود برداشته‌اند.این کشاورزان ایام تعطیلات را به کار کشاورزی پرداخته‌اند و بهترین تفریح را کار می‌دانند.

وی گفت: کار گرده‌افشانی که نخستین مرحله برداشت خرما است، در سطح ۵ هزار و ۵۰۰ هکتار از نخلستان‌های بارور این شهرستان آغاز شده است. کار گرده‌افشانی نخلستان‌ها از امروز به مدت ۲۰ روز ادامه دارد.

جلالی در توصیه به باغداران در زمینه گرده‌افشانی یاداور شد: در مرحله گرده‌افشانی از کارگران ماهر استفاده کنند، زیرا این مرحله، مرحله حساسی در زمینه برداشت خرما است.سعی شود از گرده‌های جدید برای گرده‌افشانی استفاده شود.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان ریگان خاطرنشان کرد: از گرده‌های غیر‌بومی برای گرده‌افشانی استفاده نشود، زیرا این امر موجب بروز مشکلاتی برای نخل‌ها می‌شود و بیماری‌هایی را به دنبال دارد.

جلالی در ارتباط با تعداد خوشه‌هایی که باید گرده‌افشانی شوند، تصریح کرد: در این ارتباط ۱۰ خوشه گرده‌افشانی شود و همچنین برای به‌پروری نخل‌ها یک سوم نوک خوشه‌ها چیده شود. وی از کشاورزان خواست محصول خود را بیمه و برای تغذیه آن تلاش کنند.