مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > آموزش بیش از ۱۰۰ زنبوردار در آذر شهر

آموزش بیش از ۱۰۰ زنبوردار در آذر شهر

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آذرشهر گفت: یک دوره آموزشی پیشگیری از بیماری زنبور عسل برای یکصد زنبوردار این شهرستان برگزار شد.

جعفرزاده گفت: در این دوره آموزشی، نحوه کنترل و پیشگیری از بیماری‌های زنبور عسل، بخصوص بیماری‌های شایع نوزوما و لوک، به زنبورداران، توسط کارشناسان متخصص آموزش داده شده است.

وی گفت: عامل بیماری نوزوما، نوعی میکروب به نام نوزما آپیس بوده که در جدار روده زنبور عسل لانه کرده و سبب بروز اسهال و در نهایت مرگ زنبور می‌شود.

وی با بیان اینکه این بیماری در نقاط مرطوب بیشتر دیده می‌شود و معمولا در فصل بهار و پاییز شیوع پیدا می‌کندافزود: عواملی همچون بدی تغذیه، شرایط آب و هوایی نامساعد در بروز این بیماری نقش موثری دارد.

وی ادامه داد: مناسب نبودن تغذیه، ضعیف بودن کندوها، شرایط نامساعد جوی، استفاده از موم‌های کهنه در کندوها توسط زنبورداران، سم‌پاشی‌های بی‌موقع و بارندگی زیاد سبب انتقال بیماری از کندوی بیمار به کندوی سالم می‌شود.

جعفرزاده بیان کرد: مشاهده لک در اطراف و کنار کندو بخصوص اطراف سوراخ پرواز که در واقع لک‌های ناشی از اسهال زنبورهای عسل است، از علائم اصلی ابتلای کندو به این بیماری بوده و سبب مرگ و میر بالای زنبورهای عسل می‌شود.

وی گفت: بیماری لوک از مهمترین بیماریهای نوزادان زنبور عسل بوده که تقریبا انتشار جهانی دارد و همه ساله خسارات زیادی به زنبورداران وارد می‌کند.

رئیس شبکه دامپزشکی شهرستان آذرشهر افزود: عامل این بیماری باکتریایی است و انتشار آن در داخل یک کلنی توسط زنبورهایی انجام می‌گیرد که اقدام به پاک کردن سلولهای آلوده می‌کنند. اسپورهای باکتری معمولا در بقایای سلولهای مرده وجود داشته و به طرق مختلف ممکن است به داخل عسل راه پیدا کرده و تغذیه از این عسل آلوده باعث بروز بیماری در نوزادان می‌گردد. انتقال شانهای آلوده به کلنی دیگر وخرید و فروش زنبور، ملکه یا وسایل زنبورداری می تواند باعث انتشار آن شود.