مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > اجرای طرح اصلاح نژاد ملکه در آذربایجان غربی

اجرای طرح اصلاح نژاد ملکه در آذربایجان غربی

معاونت بهبود تولیدات دام و طیور جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: پرورش ملکه زنبور عسل در جمعیت بسته یک نوع طرح اصلاح نژادی است که با هدف تثبیت صفات مطلوب در این گونه حشره مفید از سال ۹۰ در آذربایجان‌غربی آغاز شد.

یوسفی رضایی تثبیت صفاتی چون سازگاری با آب و هوای منطقه، مقاومت در مقابل بیماری‌ها، زمستانی گذرانی بهتر و آرام بودن کلنی را از جمله اهداف اجرای این طرح عنوان کرد و افزود: اجرای این طرح اصلاح نژادی نهایتا منجر به افزایش تولید ۲۰ تا ۳۰ درصدی در هر کلنی زنبور عسل خواهد شد.

وی با بیان اینکه استان آذربایجان غربی در اجرای طرح اصلاح نژاد و تولید ملکه زنبور عسل در جمعیت بسته جزء استان‌های پیش رو است گفت: در مرحله نخست ۸۰ کلنی ملکه زنبور عسل خریداری شده و در زنبورستانهای نگهداری می‌شود.

معاونت بهبود دام و طیور جهاد کشاورزی استان مقاومت در مقابل “کنه واروا” و “نوزما”  را از جمله مهمترین صفت‌های اصلاح شونده این ملکه‌ها عنوان کرد و با بیان اینکه مبارزه با این آفت‌ها هزینه‌های زیادی را هر سال به زنبورداران تحمیل می‌‌کند افزود:نخستین صفت‌های تثبیتی این ملکه‌ها در سال ۹۳ که نسل دوم ملکه خواهند بود خود را نشان می‌دهند.

قاسمیان ادامه داد: تسهیلاتی که برای بخش زنبورداری در نظر گرفته شده به هیچ وجه تناسبی با آن ندارد چرا که با ۵ و یا ۱۰ میلیون تومان نمی‌توان در کار زنبورداری موفق بود.