مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > اجرای طرح اصلاح و پرورش ملکه زنبور عسل در آذربایجان غربی

اجرای طرح اصلاح و پرورش ملکه زنبور عسل در آذربایجان غربی

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی گفت: طرح اصلاح و پرورش ملکه زنبور عسل در جمعیت‌های بسته در این استان اجرا می‌شود.

قریشی افزود: این اقدام با واگذاری ایستگاه پرورش ملکه خوی به تعاونی زنبورداران خوی یا ارومیه آغاز و عملیاتی می‌شود.

وی ادامه داد: یکی از اهداف اصلی اجرای این پروژه تثبیت صفات مطلوب در توده‌های زنبور عسل بومی استان از جمله مقاوم کردن در مقابل بیماری‌ها، زمستان‌گذرانی مطلوب، افزایش قدرت تخم‌ریزی ملکه و آرام بودن در راستای افزایش راندمان تولید عسل در سطح استان است که این موضوع مهم با تولید ملکه‌های اصلاح شده و تکثیر و توزیع این ملکه‌ها بین زنبورداران منطقه انجام می‌گیرد.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با اشاره به وجود ۱۴ تعاونی زنبورداری فعال در سطح استان افزود: این تعاونی‌ها در انجام خدمت رسانی و تهیه نهاده‌ها و ملزومات اولیه به زنبورداران مشغول فعالیت هستند.

وی همچنین از تشکیل اتحادیه جدید تولیدکنندگان عسل استان خبر داد و افزود: مراحل اجرایی تشکیل اتحادیه به اتمام رسیده و در یک ماه آینده شاهد آغاز بکار این اتحادیه می‌شویم.

قریشی گفت: با آغاز بکار اتحادیه تولیدکنندگان عسل، امکان جذب بهتر تسهیلات کم بهره صندوق توسعه زنبورداری کشور و افزایش نقدینگی زنبورداران فراهم می‌شود.

آذربایجان غربی با تولید سالانه ۱۸ هزار و ۵۰۰ تن عسل در سطح کشور از سطح بیش از ۹۰۰ هزار کندو امسال نیز توانسته است رتبه اول تولید این محصول را به خود اختصاص دهد.