مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > اجرای طرح گرده افشانی در باغ‌های فارس

اجرای طرح گرده افشانی در باغ‌های فارس

اجرای طرح گرده‌افشانی با زنبور عسل در باغ‌های استان فارس آغاز شد. معاون مدیریت امور باغبانی جهاد کشاورزی فارس گفت: این طرح در ۱۶ هزار هکتار باغ اجرا می‌شود‌.

زمانی افزود: طرح آزمایشی گرده‌افشانی باغها و مزارع با زنبور عسل پارسال در ۳ هزار هکتار باغ هلو، بادام و زردآلو، مزارع گندم، یونجه و کلزای این استان اجرا شد و با اجرای این طرح ۱۵درصد تولیدات کشاورزی افزایش یافت‌.

وی از برگزاری هفت کارگاه آموزشی نقش زنبور عسل در باغها و مزارع خبر داد و پیش بینی کرد امسال با اجرای این طرح شاهد افزایش ۲۰ درصدی میزان تولید در محصولاتی چون سیب‌، به‌، انار‌، بادام‌، زردآلو و شلیل باشیم‌.

استان فارس دارای حدود یک میلیون و ۵۰۰ هزار هکتار اراضی کشاورزی و رتبه نخست کشور در سطح کشت و تولید صیفی‌، گندم‌، جو‌، پنبه و کلزا است‌.

وی با اشاره به اینکه فارس دارای ۳۰۸ هزار کلنی زنبور عسل است، گفت: در این زمینه ۴ هزار زنبوردار به صورت دائم و فصلی مشغول فعالیت هستند‌.

در استان فارس سالانه ۲ هزار و ۵۰۰ تن عسل تولید می شود . در استان فارس از هر کندو ۲۰ کیلوگرم عسل برداشت می‌شود که سه کیلوگرم بیشتر از میانگین کشوری است‌.

با توجه به تنوع گیاهی موجود در استان عسل بسته به نوع گیاهی که زنبور تغذیه می کند از نظر مزه و موادمعدنی متفاوت است‌. از جمله عسل نارنج‌، گون‌، کنار و گیاهان ترکیبی که مرغوب ترین آن عسل گون و کنار دارای ۵ و ۲ دهم درصد قند ساکارز است.

سالانه بیش از ۱۰ درصد از عسل تولیدی استان فارس به کشورهای حوزه خلیج فارس و امارات متحده عربی صادر می‌شود.