مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > ارزش ۹۰ برابری گرده افشانی نسبت به تولید عسل

ارزش ۹۰ برابری گرده افشانی نسبت به تولید عسل

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر، گفت: ارزش اقتصادی گرده‌افشانی زنبورعسل در دنیا بین ۲۳ تا ۱۴۵ برابر تولیدات کندو است و این این رقم در کشور ما به ۹۰ برابر می‌رسد.


عبادپور با بیان این مطلب گفت: عدم آشنایی مزرعه‌داران با مزایای استفاده از کندو در باغات و مزارع، مشکلات حقوقی زنبورداران و کشاورزان، اتکا صرف زنبورداران به فروش عسل، عدم درجه‌بندی عسل از مشکلات این حرفه بشمار می‌رود.

وی با بیان این مطلب که ارتباط بین بخش‌های آموزشی و ترویجی با بخش تولید در صنعت زنبورداری باید افزایش یابد، افزود: هم اکنون توسعه ارتباط بین بخش‌های آموزش و ترویج با بهره‌برداران در راستای افزایش کمی و کیفی محصول تولیدی، در فاز اجرایی طرح‌های این مدیریت قرار گرفته است.

مدیر جهاد کشاورزی شهرستان اهر، گفت: عسل، گرده، موم، بره موم، عسلک، ژله رویال و زهر، تولیدات اصلی کندوی زنبور‌عسل شمرده می‌شوند که حاصل تلاش زنبوران برای بقا در چرخه حیات بوده و هریک از این محصولات ضمن آنکه محل امرار معاش زنبورداران و افراد درگیر در فرآیند تولید به حساب می‌آید، در سیستم اقتصادی و صادرات کشور نیز جایگاه بارزی دارد و در کنار این امر، عمل گرده‌افشانی گیاهان از مهمترین نتایج مثبت توسعه این صنعت در مناطق مختلف و مستعد در امر توسعه مراقبت‌های طبیعی از اکوسیستم گیاهی بشمار می‌رود.

وی ادامه داد: بیش از یک سوم غذای بشری وابسته به حضور زنبور عسل در طبیعت است و در اروپا، زنبوران عسل را سومین حیوان اهلی ارزشمند به حساب می‌آورند ولی کشاورزان ایرانی با اکراه پذیرای کلنی‌های زنبوران عسل می‌شوند و توسعه آموزش‌های ترویجی بهره‌برداران بخش باغی، خواهد توانست این دیدگاه را تصحیح و ارتقای جایگاه زنبورداری را بیش از پیش در راستای توسعه بخش کشاورزی امکان پذیرتر کند.

در راستای افزایش توانمندیهای بهره‌برداران بخش زنبورداری و استفاده آنان از دانش روز در چرخه تولید محصول عسل، دوره آموزشی پنج روزه با شرکت ۷۶ نفر از زنبورداران مناطق مختلف این شهرستان برگزار شد.