مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > از بین رفتن نیمی از کلنی‌های آذربایجان غربی

از بین رفتن نیمی از کلنی‌های آذربایجان غربی

رییس اتحادیه زنبورداران ارومیه گفت: ۵۰ درصد از کلنی‌های زنبورعسل در استان از بهمن ماه سال گذشته تاکنون تلف شده‌اند.

جلیل زاده منطقه آذربایجان غربی، افزود: به دلیل کمبود و گرانی داروها و ورود داروهای قاچاق و غیر استاندارد به استان، متأسفانه بالغ بر ۵۰ درصد کلنی‌های زنبور عسل استان از بهمن سال گذشته تاکنون تلف شده است.

وی افزود: از آنجا که تولیدات داخلی داروهای زنبورعسل، ضعیف و در صورت وجود بسیار گران است، بنابراین زنبورداران ناچار به تهیه داروهای قاچاق و غیرقابل تأیید هستند که تبعات غیر قابل جبرانی از جمله بروز بیماری‌های مختلف در زنبور و در نتیجه تلف شدن تعداد بسیاری از زنبورها و کلنی‌های زنبور عسل به همراه دارد.

جلیل زاده با اشاره به مشکلات پیش روی زنبورداری در استان، بیان کرد: متأسفانه پرونده‌های وام زنبورداران استان از بهمن سال ۹۱ راکد مانده و فقط مقدار بسیار محدودی از این وام‌ها به دست زنبورداران رسیده است. برای اعطای وام به مابقی افراد تاکنون هیچ گونه اقدامی صورت نگرفته که چنین اتفاقاتی باعث دلسرد شدن بسیاری از زنبورداران از حرفه خود و لطمه زدن به جایگاه استان در تولید عسل در سطح کشور خواهد شد.

رییس اتحادیه زنبورداران ارومیه خاطرنشان کرد: با توجه به کسب رتبه نخست آذربایجان غربی در فرآیند تولید عسل طی سال‌های گذشته، متأسفانه اینگونه اتفاقات و بی‌توجهی‌ها به این حرفه که افتخاری برای این استان است، لطمه می‌زند.