مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > اسکان کلنی‌های زنبور عسل در فارس

اسکان کلنی‌های زنبور عسل در فارس

با پایان فصل مهاجرت زنبورداران بیش از ۴۰۰ هزار کلنی زنبور عسل در استان فارس اسکان یافته که از این تعداد ۲۰ هزار کلنی بیمه شده است.

مدیر طیور و زنبور عسل سازمان جهاد کشاورزی فارس افزود: پارسال ۱۳۰هزار کلنی زنبور عسل در فارس بیمه و ۱۳ میلیارد ریال خسارت به زنبورداران پرداخت شد.

ستوده با اشاره به اینکه صندوق بیمه کشاورزی به ‌منظور تنوع در ارائه خدمات، جهت پوشش بیمه‌ای محصول زنبور عسل حوادث حین حمل و نقل و جابجایی کوچ، بارندگی سیل‌آسا، خشکسالی، سرما و گرمای ناگهانی، حمله وحوش، سمپاشی، آتش‌سوزی غیرعمد به هنگام استقرار از کندوها (زمان فعالیت کندو)‌، سیل، زلزله، طوفان و صاعقه را مشمول طرح دانسته است افزود‌: بیمه کندوها تنها در مواقع فعالیت زنبورهای عسل که امکان بازکردن در کندو جهت بررسی جمعیت آن و سلامتی کلنی فراهم باشد انجام می‌شود‌.

همه ساله زنبورداران شهرهای شمال فارس و استانهای اصفهان، چهار محال وبختیاری، و یزد با آغاز فصل سرما به دلیل شرایط آب و هوائی مناسب استان فارس و برای زمستان‌گذرانی و پرورش زنبور به مناطق جنوبی فارس از جمله شهرستان مهر مهاجرت می‌کنند.

در استان فارس از هر کندو ۱۵ کیلوگرم عسل برداشت می‌شود که سه کیلوگرم بیشتر از میانگین کشوری است. به سبب وجود گیاهان مختلف در فارس عسل تولید شده در استان از بهترین و مرغوبترین عسل‌های کشور است‌. از جمله عسل‌های تولیدی در فارس می‌توان به عسل مرکبات‌، نارنج‌، گَوَن و کُنار اشاره کرد.

شهرستان‌های فیروز آباد، جهرم، آباده، شیراز و سپیدان از مراکز عمده پرورش و نگهداری زنبور عسل در استان فارس است.

ستوده گفت: امسال از ۴۰۰ هزار کلنی زنبور عسل در استان فارس ۳ هزار و ۴۰۰ تن عسل تولید می‌شود‌.

هم اکنون بالغ بر ۴ هزار نفر در استان فارس به زنبور داری مشغول هستند و از این نظر فارس رتبه سوم کشوری را دارا ست.