مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > اشتغالزایی در حوزه تولید عسل در اردبیل

اشتغالزایی در حوزه تولید عسل در اردبیل

مدیر کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استان اردبیل گفت: اشتغال و امید به زندگی جوانان و فعالان جویای کار لایه‌های پنهان نابهنجاری اجتماعی را رفع آسیب و تهدید می‌کند.

منوری در نشست مجمع زنبورداران کشور در اتاق بازرگانی اردبیل اظهار داشت: اگر همت دولت و تلاش مسئولان بخش خصوصی در حوزه اشتغال به ثمر بنشیند بسیاری از معضلات و نابسامانی‌ها جای خود را به فرصت توسعه و پیشرفت می‌دهد و عمران و آبادانی به شکل فراگیر در کشور رخ می‌نماید.

وی با یادآوری اینکه تشکل‌های قانونی غیردولتی بهترین حمایت کننده و دستگیر دولت در حوزه اشتغال و کارآفرینی هستند بیان داشت: این مجموعه‌ها که تنظیم کننده روابط متقاضیان و دولت و همچنین تولید و مصرف هستند می‌توانند حلقه واسطی در ایجاد فرصت‌های اشتغال مولد و پایدار باشند.

دبیر کارگروه اشتغال استان اردبیل در ادامه سخنان خود خاطرنشان کرد: نقش تشکل‌های غیردولتی نظیر اتاق بازرگانی و زیرمجموعه‌های آنها نظیر انجمن‌ها و صنوف متعدد در حمایت از بخش کشاورزی و صنعت و تجارت و بازرگانی نقش بی‌بدیلی است که باید تقویت لازم از این مجموعه‌ها به عمل آید.

منوری گفت: ما در کارگروه اشتغال ضمن حمایت از اتاق تعاون، بازرگانی و صنعت و معدن در کمک و همراهی با ایجاد فرصت‌های اشتغال و ظرفیت‌سازی در این حوزه از برنامه‌های راهبردی آنها در برطرف کردن مشکلات حوزه اشتغال و تعاون حمایت می‌کنیم.

وی تثبیت اشتغال و حمایت از کارآفرینان را از سیاست‌های اصلی دولت در سال جاری برشمرد و اضافه کرد: ما در پرداخت تسهیلات اشتغالزایی در حوزه تولید زنبور عسل و حمایت از تولیدکنندگان این عرصه با مشکلی خاص مواجه نیستیم.

در ادامه این جلسه رئیس سازمان امور اقتصادی و دارایی استان اردبیل نیز در سخنانی اظهار داشت: استان اردبیل از لحاظ تولید یکی از استان‌های قوی و دارای رتبه در سطح کشور است که این تولید در برخی از بخش‌ها دارای توانمندی بسیار بالا برای ایجاد اشتغال و جذب سرمایه‌داران متعدد است.

هاشم مظفری خاطرنشان کرد: ما بسیار خوشحالیم که اولین مجمع عمومی زنبورداران کشور به میزبانی اردبیل برگزار شده و انجمن ملی عسل ایران نیز در این استان راه‌اندازی می‌شود.

وی حمایت از سرمایه‌گذاران را یکی از وظایف مرکز خدمات سرمایه‌گذاری استان اردبیل اعلام کرد و بیان داشت: این استان در تولید عسل می‌تواند بستر اشتغال مولد و جذب سرمایه‌گذاران متعدد را فراهم کند.

نائب رئیس کمیسیون تخصصی کشاورزی اتاق بازرگانی استان اردبیل نیز این اتاق را زبان گویای تولیدکنندگان، تجار و بازرگانان اعلام کرد و افزود: ما از طریق این کمیسیون مشکلات سیب‌زمینی‌کاران را بارها انعکاس داده و با پیگیری مستمر نسبت به رفع این مشکلات اقدام کردیم.

اردوان قربانی از آمادگی اتاق بازرگانی برای پیگیری رفع مشکلات زنبورداران خبر داد و بیان داشت: ما آمادگی داریم در بخش آموزش آکادمیک و دانشگاهی در این بخش فعالیت کنیم که در این زمینه با دعوت از حداقل دو استاد مجرب و در سطح دکترا می‌توانیم مجوز رشته زنبورداری را در دانشگاه‌های استان دریافت کنیم.

وی در پایان سخنان خود گفت: البته دایر بودن این رشته در دو مقطع کاردانی و کارشناسی دانشگاه علمی ـ کابردی یک توفیق ارزشمند است و ما در کنار آن آمادگی داریم دوره‌های کوتاه‌مدت و میان‌مدتی را برای علاقمندان دایر کنیم.