مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > اعطای تسهیلات ۱۳ میلیونی به زنبورداران

اعطای تسهیلات ۱۳ میلیونی به زنبورداران

هیبتیان اظهار داشت: سقف تسهیلات اعطایی به زنبورداری‌های این استان حداکثر ۱۳ میلیون تومان به ازای هر نفر است که ۱۰ درصد از این میزان تسهیلات را خود متقاضی و مابقی آن را بانک پرداخت می‌کند.

وی با اشاره به شرایط دریافت این تسهیلات ویژه زنبورداران استان، گفت: فارغ‌التحصیلان رشته دامپروری و پرورش زنبور عسل در مقاطع دیپلم، کاردانی و کارشناسی، ارائه کارت دوره پرورش زنبور عسل به مدت ۵۰ ساعت، تعداد کندوهای خریداری شده به تعداد ۱۰۰ فروند کندو باشد از جمله این شرایط محسوب می‌‎شود.

هیبتیان با بیان اینکه در این استان یک هزار و ۲۰۰ نفر زنبوردار به امر زنبورداری مشغول هستند، تصریح کرد: سالانه افزون بر یک‌هزار تن عسل در این استان تولید و روانه بازار مصرف می‌شود.

معاون بهبود تولیدات دامی اداره‌کل جهاد کشاورزی چهارمحال و بختیاری چهارمحال و بختیاری را یکی از استان‌های مستعد پرورش زنبور عسل در کشور عنوان کرد و افزود: وجود بیش از یک هزار و ۴۰۰ گونه گیاهی که ۴۰۰ گونه آن دارویی شناسایی شده این استان را به عنوان پایلوت گیاهان دارویی در کشور معرفی کرده است.

وی با اشاره به اهمیت زنبور عسل در گرده افشانی، گفت: زنبورهای عسل شهد و گرده‌ها را از گل‌ها برای مصارف غذایی خود جمع‌آوری می‌کنند، آنها برای جمع‌آوری، صدها نوع گل را ملاقات کرده و باعث گرده‌افشانی آنها می‌شوند، که اکثر این گیاهان دارای اهمیت اقتصادی است.

هیبتیان در پایان خاطرنشان کرد: مطالعات اخیر نشان داده که حدود ۹۰ درصد محصولات کشاورزی به وسیله زنبورهای عسل گرده‌افشانی می‌شوند.