مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش ۳۵ درصدی تولید عسل در فارس

افزایش ۳۵ درصدی تولید عسل در فارس

تولید عسل در استان فارس ۳۵ درصد افزایش تولید داشته است.

رییس سازمان جهاد کشاورزی فارس با بیان اینکه زنبور‌داران فارس ۳ هزار و ۶۰۰ تن عسل از کندوهای خود برداشت کردند گفت‌: این میزان در مقایسه با سالهای گذشته ۳۵ درصد افزایش تولید داشته است.

فارس ۴۲۰ کلنی زنبور دارد و تولید عسل در استان فارس برای ۴ هزار و ۵۰۰ نفر اشتغال ایجاد کرده است.

خرد افزود‌: برای حمایت از زنبور‌داران این استان تاکنون ۸۰ نفر آنها بیمه شده‌اند و بیمه بقیه نیز در دست اقدام است و تسهیلات در قالب حمایت از بخش تولید عسل با سود ۸ درصد تا سقف ۳۰۰ میلیون ریال داده می‌شود.

عمده عسل فارس در شهرهای سپیدان‌، اقلید‌، آباده فراشبند‌، قیروکارزین‌، فیروزآباد‌، داراب‌، لار‌، لامرد و ممسنی و شیراز تولید می‌شود.

با توجه به تنوع گیاهی موجود در استان فارس عسل بسته به نوع گیاهی که زنبور تغذیه می کند از نظر مزه و مواد معدنی متفاوت است از جمله انواع آن عسل مرکبات معروف به عسل نارنج‌، گون‌، کنار و گیاهان ترکیبی است که مرغوب‌ترین آن عسل گون و کنار دارای ۲و نیم درصد قند ساکارز است.

عسل دارای ویتامین‌های B ،‌C‌، مواد معدنی از جمله کلسیم‌، فسفر‌، گوگرد، منیزیم‌، پتاسیم‌، سدیم است و به دلیل اینکه درجه اسیدی عسل بالا است به هضم غذا و سلامت دستگاه گوارش کمک می‌کند و همچنین عسل بهترین منبع قند برای تغذیه مغز است زیرا از قندهای ساده تشکیل شده است.

استان فاس در تولید عسل بعد از آذربایجان غربی‌، آذر‌بایجان شرقی‌، گیلان و اردبیل رتبه پنجم را دارا است.