مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش تولید عسل در علی آباد کتول

افزایش تولید عسل در علی آباد کتول

مسئول امور دام جهاد کشاورزی علی آبادکتول از افزایش صد درصدی تولید عسل در این شهرستان خبر داد.

کریمی گفت: بارندگی های به موقع بهاری، شهد گلها و گل دهی درختان نمدار باعث شد تا زنبورهای عسل امسال فعالیت چشمگیری داشته باشند.

وی افزود: میزان برداشت از هر کلنی زنبور عسل در سال گذشته دو کیلوگرم یا کمتر بوده، این درحالیست که امسال این میزان به ۱۵ کیلوگرم افزایش یافته است.

کریمی بیان داشت: شهرستان علی آبادکتول با داشتن بیش از ۱۲ هزار کلنی زنبور عسل و ۲۸۰ زنبور دار امسال بیش از ۱۸۰ تن عسل تولید می کند که از این حیث مقام سوم تولید عسل در استان را داراست.

مسئول امور دام جهاد کشاورزی علی آبادکتول گفت: گلهای نمدار، هلو، سیاه تلو، تمشک، ولیک در ارتفاعات و گل آفتابگردان، یونجه و مرکبات در دشت از جمله گلهای مورد استفاده زنبور عسل هستند.

وی افزود: بهترین نوع عسل تولیدی در استان مربوط به اقاقیا، آویشن و گیاهان دارویی در ارتفاعات شاهوار مقام اول و عسل جنگلی با گل نمدار مقام دوم را به خود اختصاص داده است.

کریمی به تاثیر نقل مکان و کوچ زنبورها اشاره و اضافه کرد: نقل مکان با توجه به شرایط آب و هوایی و ذائقه زنبوردار برای تولید عسل خاص انجام می شود.

وی بارندگیهای اخیر را برای زنبورداران مناسب نداست و گفت: در بارندگی های اخیر در شهرستان حدود هزار کلنی زنبور از بین رفته است.

مسئول امور دام جهادکشاورزی علی آبادکتول گفت: زنبورداران شهرستان و استان هم اکنون درحال برداشت عسل از کلنی ها هستند

سال گذشته به علت پدیده خشکسالی بیش از ۷۰ درصد کلنی‌های زنبور عسل از بین رفتند و زنبورداران نتوانستند عسل تولید کنند.