مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش تولید عسل زنجان طی دو سال گذشته

افزایش تولید عسل زنجان طی دو سال گذشته

مدیر امور طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم جهاد کشاورزی استان زنجان، گفت: طبق آمارهای ارائه شده، تولید عسل صنعتی در استان تا مهرماه امسال، ۹۰۰ تن بوده که نسبت به سال ۸۹، ۴۰۰ تن افزایش داشته است.

صادقی با اشاره به این که در تمام مناطق استان، قابلیت تولید عسل وجود دارد، اظهار کرد: مناطق قشلاقی و همچنین ییلاقات شهرستان طارم، به‌عنوان مطلوب‎ترین مناطق جهت تولید عسل صنعتی بوده و تولید عسل در آنها صورت می‎گیرد.

وی افزود: در حال حاضر بیشترین گیاهان گرده‎زا برای تولید عسل توسط کلنی‌های زنبورعسل در مناطق ییلاقی و کوهستانی قرار دارند و شامل گونه‌های مختلف موجود در مزارع آفتابگردان و یونجه می‌شوند.

مدیر امور طیور، زنبورعسل و کرم ابریشم جهادکشاورزی استان زنجان، با تأکید بر این که بیشترین برداشت عسل در استان زنجان طی ماه‎های مرداد و شهریور صورت می‎گیرد، ابراز کرد: عسل تولید شده در بقیه ماه‎های سال، بیشتر به مصرف خود زنبورها رسیده و قابل فروش نیست. تنها زنبوردارانی که کوچ رو هستند می‎توانند جهت افزایش تولید خود، منطقه جدیدی را جهت استقرار انتخاب کنند که معمولاً خارج از استان زنجان قرار دارد.

صادقی ادامه داد: از آن جایی که زنبورداری که یک فرآیند کوچ‌روست، زنبورداران حرفه‎‌ای سالانه سه بار کندوهای خود را به مناطق مناسب منتقل می‎کنند و با این عمل، هم کلنی‌های زنبور خود را حفظ می‎کنند و همچنین تولید عسل صنعتی را افزایش می‎دهند.

وی عدم هماهنگی با مرکز آمار ایران را عامل عدم ارائه آمار تولید عسل استان در سال ۹۰ دانست و اظهار کرد: طبق آمارهای ارائه شده در هفته اول مهرماه امسال، میانگین تولید در سال ۹۱، در قالب کلنی‌های مدرن، ۱۰.۷ کیلوگرم بوده در حالی که آمار مربوطه در سال ۸۹، ۶.۳ کیلوگرم گزارش شده بود.

این مقام مسوول خاطرنشان کرد: در حال حاضر ۲۱۹۷ کلنی کندوهای بومی، ۸۰ هزار و ۱۵۱ کلنی کندوهای مدرن و ۲۰۲۹ زنبورستان در استان شناسایی و به ثبت رسیده است.

مدیر امور طیور، زنبور عسل و کرم ابریشم جهادکشاورزی استان زنجان، با اشاره به این که بازار فروش محصولات عسل صنعتی استان، استان‎های کردستان، تهران، گیلان و همدان و همچنین فروش داخلی هستند، یادآور شد: شهرستان زنجان با تولید ۲۹.۵ درصد عسل سال ۹۱ به‌عنوان مقام اول استان و شهرستان خرمدره با تولیدی معادل ۳.۳ درصد، مقام آخر را دارا هستند.