مریم طایفه سلطانخانی مدیریت زنبور.نت کارشناس پرورش زنبور عسل
Send
زنبور.نت > اخبار > استان‌ها > افزایش تولید عسل سبزوار

افزایش تولید عسل سبزوار

مدیرعامل شرکت زنبورداران و نوغانداران سبزوار از افزایش ۱۰۰ درصدی تولید عسل، نسبت به سال گذشته در این شهرستان خبر داد و گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال ۶۰ تن عسل در این شهرستان برداشت شود.

غفاری اظهار کرد: از ۴ هزار کلنی موجود در شهرستان سبزوار با میانگین عملکرد ۱۵ کیلوگرم عسل از هر کندو، پیش‌بینی می‌شود ۶۰ تن عسل برداشت شود.

وی بارندگی‌های اخیر را عامل تاخیر در برداشت عسل عنوان کرد و گفت: در سه سال گذشته به دلیل شرایط بد آب و هوایی و نوعی بیماری ناشناخنه، زنبورداران دچار خسارت فراوانی به لحاظ میزان تولید و کم شدن جمعیت کلنی‌ها شدند.

مدیرعامل شرکت زنبورداران و نوغانداران سبزوار، پراکنش مناسب باران در سال زراعی ۹۱-۹۰  را مهم‌ترین عامل افزایش تولید در سال جاری عنوان کرد و ادامه داد: بر این اساس میزان درآمد حاصله برای زنبورداران را ۱۵ میلیارد ریال می‌رسد.

وی از مهم‌ترین مشکلات زنبورداران به نبود ملکه اصلاح‌نژاد شده، نبود آشنایی کشاورزان به نقش زنبور عسل در ازدیاد محصولات کشاورزی و وجود انواع عسل‌های تقلبی در بازار اشاره کرد و گفت: امیدواریم با برطرف شدن این مشکلات شاهد رشد و شکوفایی هرچه بیشتر این حرفه در شهرستان باشیم.

مدیرعامل شرکت زنبورداران و نوغانداران سبزوار افزود: در حال حاظر ۴۵۰ نفر در شهرستان سبزوار به زنبورداری اشتغال دارند.